Καλύτερη η Πελλάνα, 1-0 το Ύπατο!

Καλύτερη η Πελλάνα, 1-0 πριν λίγο το Ύπατο στην Σπάρτη

Έστω  και δύσκολα η Πελλάνα  προκρίθηκε στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη με σκορ 1-0 επί του Α.Ο. Υπάτου, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης  αυτής στο 30ο λεπτό ο Σικαλόπουλος. Τρεις και ο…. κούκος ξανά στο Δημοτικό Στάδιο σήμερα της λακωνικής μας πρωτεύουσας.

Παρά τις δύο σημαντικές απουσίες, Μικελάτο, Γεμιστό η ομάδα του Τσίρκοβιτς έπιασε πολύ καλή απόδοση και κυριάρχησε μετά το 30ο λεπτό του αγώνα. Η μισή ομάδα όμως απουσίαζε και από το Ύπατο του… Σταθόπουλου.

Στο 30ο λοιπ ν λεπτό του αγώνα ο Πλατάνας συνεργάζεται με τον Ζαραφέτα ο οποίος βρίσκει πολύ ωραία τον Σικαλόπουλο, ο τελευταίος αποφεύγει τον …. Κραβαρίτη και κάνει πολύ εύκολα στη συνέχεια το 1-0, το οποί, όπως και προαναφέραμε έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τρεις ακόμη πολύ καλές στιγμές είχε η Πελλάνα στο δεύτερο μέρος για να πετύχει και άλλο γκολ.  Στο 59′  ο Σωτηρόπουλος πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κραβαρίτη και στο 65′ Κάρδαρης από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά από πάσα του Σαμπατάκου, δεν βρήκε καν την εστία, ενώ στο 67′, νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με Σαμπατάκο, αποσόβησε ο Κραβαρίτης και στη συνέχεια σούταρε ο Κάρδαρης, πάλι άστοχα.

71′ Κάρτα ο Ποτουρίδης

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος. Βοηθοί: Ασημακόπουλος Αλέξιος, Λιάπης Χρήστος (Ηλείας). Με πολλά λάθη ο πρώτος, άριστοι αντίθετα και οι δύο βοηθοί του.

Π.Σ. “Η Σπάρτη”: Τσιζνιέφσκι, Λαμπρόπουλος, Πλατάνας, Παναγιωτίδης, Μπανούσης, Πετρίδης (17′ Ζαραφέτας), Αναστασάκος, Καρδάρης (83′ Κοντογιάννης), Σωτηρόπουλος, Σαμπατάκος, Σικαλόπουλος (88′ Σπυρόπουλος).

Στον πάγκο ήταν οι Πατσιογιώργος, Σπυρόπουλος, Δημητρέλης, Ζαραφέτας, Αϊβαλιώτης, Κοντογιάννης, Μικελάτος.

Α.Ο. Υπάτου: Κραβαρίτης,  Κουτσούμπας,  Οικονομόπουλος,  Ρούσσης,  Παπαχαραλάμπους (75′ Μαλισσόβας),  Δέδες,  Βιέννας (90′ Μίχος),  Σαχσανίδης, Σπηλιώτης,  Μπομπανά (90′ Σβίγγος),  Ποτουρίδης.

Αναπληρωματικοί:  Σβίγγος, Μαλισσόβας, Μίχος, Πουλίτσας, Κακκάρας, Καράϊ,  Βάθης.