Ακολουθήστε μας

Γ΄ Εθνική

Καλύτερος ο Διαγόρας, 2-1 την Βάρδα στη Ρόδο!

Με το πόδι… κολλημένο στο γκάζι και έχοντας ξανά κορυφαίο τον Μπουρλάκη, ο Γ.Σ. Διαγόρας επικράτησε με 2-1 του Π.Α.Ο. Βάρδας, πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και πιστοποιώντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό.

Ο «γηραιός» ήταν καλύτερος, ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ και να διαχειριστεί έτσι όπως ήθελε το παιχνίδι, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Αν και πιέστηκε στο τέλος, ο Διαγόρας κράτησε το υπέρ του σκορ και πήρε ένα ακόμη πολύτιμο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα. Με τον Μπουρλάκη να κάνει… όργια μέσα στο γήπεδο, ο «γηραιός»… κέρδισε τον Π.Α.Ο. Βάρδας και δείχνει ότι αν συνεχίσει έτσι, θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο.

Μόλις στο 8ο λεπτό, οι «κυανέρυθροι» έκαναν το 1-0… Ο Μπουρλάκης ξεκίνησε μία «κούρσα» από το κέντρο και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έβαλε από νωρίς σε θέση οδηγού τον Διαγόρα. Ο ίδιος παίκτης στο 34ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 για τους Ροδίτες, ενώ στο 42ο λεπτό ο Γ.Σ. Διαγόρας ζήτησε πέναλτι με τον Χατζησάββα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο β’ ημίχρονο και στο 58’ ο Χατζησάββας από πλεονεκτική θέση και αφού είχε αποφύγει τον αντίπαλο του, έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 65ο λεπτό ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να ζητήσουν πέναλτι, ωστόσο ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Π.Α.Ο. Βάρδας έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει αλλά ο Ευαγγελιδάκης μετά από γύρισμα του Ντόμα, απομάκρυνε και έσωσε τον Διαγόρα.

Στο 71’ ο Διαγόρας έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ντουαλά, ο οποίος αντί να σουτάρει σε θέση τετ α τετ προτίμησε να δώσει στο Μπαξεβάνο, με τους αμυντικούς του Π.Α.Ο. Βάρδας να απομακρύνουν. Η μπάλα… τιμωρεί και στο 74ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 74ο λεπτό με τον Μπούνα. Ο Πολίτης Α. σέντραρε ο Τσάμης απομάκρυνε λανθασμένα με τις γροθιές, η μπάλα έφτασε στο Μπούνα ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπήκααν ξανά στο ματς και μείωσαν σε 2-1.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσάμης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος (87’ Μουκίδης), Μπουρλάκης, Γιώργου, Τσαγκάρης, Ντουαλά (90’ Ντερτιλής), Χατζησάββας.

Π.Α.Ο. ΒΑΡΔΑΣ (Μίκι Τσίρκοβιτς): Κλαδάς (46’ Δημόπουλος), Λιόσης, Ζέλιος, Νικολόπουλος Δ, Πέκεζ (46’ Ντάζος), Μπούνας, Πολίτης Γ., Ντόμας, Πολίτης Ε., Μικελάτος, Γούρμος (59’ Νικολόπουλος Α.).