Motorsport

Καρτ: Θέαμα και απρόοπτα στην Καλαμάτα, για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (+videos)

Με άριστες εντυπώσεις από πλευράς θεάματος και οργάνωσης, ολοκληρώθηκε ο δεύτερος γύρος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Karting την Κυριακή (18/7) το μεσημέρι στην Καλαμάτα.

Ο αγώνας, για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Karting, που διεξήχθη στην πίστα San Nicolas στη δυτική παραλία της Καλαμάτας, διοργανώθηκε από την ΑΛΑΚ.

Συνολικά 45 οδηγοί – ανάμεσά τους και οι βασικοί διεκδικητές του πρωταθλήματος στην κατηγορία τους – είχαν δηλώσει συμμετοχή στην πίστα της Καλαμάτας (σε τέσσερις κατηγορίες), προσφέροντας άφθονο θέαμα, ενώ δεν έλλειψαν και τα απρόοπτα που δοκίμασαν τα αντανακλαστικά των διοργανωτών.

Κατηγορία 60 Mini+Β

Στην κατηγορία 60 Mini+Β (8-12 ετών), οι 14 πιλότοι που αγωνίστηκαν έδωσαν μια ξεχωριστή παράσταση, εντυπωσιάζοντας τόσο για το ταλέντο τους στο τιμόνι, όσο και για την αγωνιστική άμυλα που επέδειξαν!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα τρομακτικό ατύχημα που έκοψε την ανάσα όσων βρέθηκαν στην πίστα Kart της Καλαμάτας, καθώς συγκρούστηκαν δύο καρτ. Ο ένας εκ των οδηγών (Ι. Κολοβός) χρειάστηκε να μεταφερθεί με ασθενοφόρο (της First Aid Ambulance) στο Γενικό Νοσοκομείο της πόλης, όπου ευτυχώς διαπιστώθηκε πως δεν έχει κάτι σοβαρό και χρειάστηκε να παραμείνει εκεί λίγες ώρες, κυρίως για προληπτικούς λόγους.

Κοντά στους μικρούς «πιλότους» βρέθηκε αμέσως η γιατρός του αγώνα, ενώ αυτός διακόπηκε μέχρι να επιστρέψει το ασθενοφόρο.

Ο αγώνας πέρασε σε δεύτερη μοίρα μέχρι να γίνει γνωστό από τα μεγάφωνα πως και ο νεαρός οδηγός που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο είναι καλά στην υγεία του και θα επέστρεφε, μετά από λίγες ώρες, κοντά στους συναθλητές του.

Νικητής ήταν ο Ν. Σουβατζόγλου (Maitos Kosmic Kart Racing), ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Α. Ζάχος (Praga Zahos Karting) και στην τρίτη ο Β. Μαλάμης (Speed Force).

Κατηγορία Junior

Στην κατηγορία Junior (12-14 ετών), το παρόν έδωσαν 10 αθλητές. Νικητής ήταν ο Β. Μιχαηλίδης (Maitos Kosmic Kart Racing), με δεύτερο τον Κ. Αναστασόπουλο (Praga Zahos Karting) και τρίτο τον Μ. Λιουδάκη (Speed Force).

Ο νικητής του πρώτου γύρου Γ. Καφαντάρης (Speed Force) τερμάτισε στην 3η θέση, αλλά λόγο ποινής 3’’ έμεινε εκτός βάθρου.

Κατηγορία KZ2-KZ3

Στην κατηγορία KZ2-KZ3 (6τάχυτα καρτ, 15+ ετών), έλαβαν μέρος 9 οδηγοί και νικητής ήταν ο Φ. Σωτηρόπουλος (πρωταθλητής στην κατηγορία το 2018).

Κατηγορία Senior

Τέλος, στην κατηγορία Senior (15+ ετών) έλαβαν μέρος 7 πιλότοι. Οι τρεις πρώτοι οδηγοί στα χρονομετρημένα κράτησαν τη θέση τους, με τον Στ. Πετρίση (Speed Force) να αντέχει στην πίεση του Α. Δεβετζόγλου (2ος) και να τερματίζει πρώτος, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Ι. Δήμος (Kaitatzis Racing).

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ

Ο αγώνας ήταν άψογος οργανωτικά, ενώ οι αγωνιζόμενοι πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, σε μια από τις πιο απαιτητικές πίστες της Ελλάδας, κάτω από τον καυτό ήλιο της Καλαμάτας!