Κόπα Άφρικα: Στην Αλγερία ο τίτλος, 1-0 τη Σενεγάλη (+video)

Η Αλγερία νίκησε 1-0 τη Σενεγάλη χάρη στο γκολ του Μπουνετζά από απίθανη κόντρα στο δεύτερο λεπτό και κατέκτησε για δεύτερη φορά το Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Πίκρα για τα λιοντάρια που είχαν μεγάλες και πολλές ευκαιρίες, ενώ σωστά με τη χρήση VAR δεν δόθηκε πέναλτι.

Όπως το 1990, έτσι και το 2019. Αυτή τη φορά όχι στην έδρα της, αλλά στην πρωτεύουσα της Αιγύπτου, Κάιρο. Η Αλγερία κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Η Σενεγάλη στο δεύτερο τελικό της ιστορίας της (2002) γεύεται την ίδια πίκρα. Το σκορ ίδιο (1-0) με το ματς για τη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου. Ο σκόρερ άλλαξε. Τότε ήταν ο Μπελαϊλί, τώρα ο Μπουνετζά. Τα λιοντάρια έχασαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ο Εμπολί ήταν πανταχού παρών. Σίγουρα αδικούνται από το αποτέλεσμα. Η Αλγερία κατέκτησε το τρόπαιο αήττητη!

Ο τελικός στο Διεθνές Στάδιο του Καΐρου ξεκίνησε με γκολ, μόλις 80 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του. Ο Ισμαέλ Μπενασέρ τροφοδότησε τον Μπαγκντάντ Μπουνετζά, ο 27χρονος φορ της Αλ Σαντ επιχείρησε το σουτ, ο Σαλίφ Σανέ έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήρε πολύ περίεργη τροχιά και ο Αλφρέντ Γκομίς ανήμπορος να κάνει κάτι είδε την είδε να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίζεται.

Στο 14ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο  Κουγιατέ έπιασε την κεφαλιά χωρίς να έχει καλή ισορροπία το σώμα του και η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 38ο λεπτό.

Ο Νιάνγκ γύρισε υπέροχα το σώμα του και εξαπέλυσε λίγο πριν το ημικύκλιο έναν τρομερό κεραυνό με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Εμπολί. Τα λιοντάρια έφθασαν ξανά κοντά στην ισοφάριση, στο 45ο λεπτό, αλλά η κατάληξη ήταν ίδια.

Ο Σαρ μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Ζεφάν επενέβη καθοριστικά και τον έκοψε. Στο 58ο λεπτό ο σταρ των Σενεγαλέζων εξτρέμ της Λίβερπουλ, Σαντιό Μανέ, γύρισε ωραία μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του να σταματάει πάνω στο σώμα του Μπενλαμρί.

Στο 60ό λεπτό ο Καμερουνέζος ρέφερι, Νεάν Αλιούμ, σφύριξε πέναλτι για κόψιμο της μπάλας με το χέρι από τον μέσο της Νότιγχαμ Φόρεστ, Αντλέν Γκεντιουρά. Ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR και σωστά πήρε πίσω την απόφασή του, με τον άρχοντα του αγώνα να βλέπει ξανά τη φάση και να θεωρεί πως δεν υπήρχε πρόθεση από πλευράς του Αλγερινού παίκτη.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στη Σενεγάλη. Στο 66ο πέταξε στα σκουπίδια ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Νιάνγκ πέρασε και τον Εμπολί, αλλά αστόχησε από πλάγιο και καθώς η αλγερινή εστία ήταν ανυπεράσπιστη.

Ο Εμπολί απέκρουσε εντυπωσιακά στο 70ό το εκπληκτικό σουτ του Σαμπαλί, ενώ η Αλγερία απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 73′. Ο Μπελαϊλί έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

ΑΛΓΕΡΙΑ (Τζαμέλ Μπελμαντί): Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Γκεντιούρα, Μαχρέζ, Φεγκουλί (85′ Ταχρά), Μπενασέρ, Μπελαϊλί (84′ Μπραχιμί), Μπουνετζά (89′ Σλιμανί)

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Γκομίς, Γκασαμά, Κουγιατέ, Σανέ, Σαμπαλί, Σαϊβέ (75′ Ντιανέ), Εντιάιγ (59′ Ντιατά), Γκέιγ, Σαρ, Μανέ, Νιάνγκ (85′ Μπαλντέ)