Κόπα Αμέρικα 2019: Τεσσάρα στο Εκουαδόρ η Ουρουγουάη (+videos)

Η Ουρουγουάη παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο και εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή από νωρίς κέρδισε με 4-0 το Εκουαδόρ στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αμέρικα. (VIDEO)

Η Ουρουγουάη στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα επιβεβαίωσε τον τίτλο ενός εκ των φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης νικώντας το Εκουαδόρ με 4-0 παίζοντας αρκετά όμορφο ποδόσφαιρο και πετυχαίνοντας πανέμορφα τέρματα.

Οι παίκτες του Ταμπάρες εκμεταλλεύτηκαν και το γεγονός έπαιζαν για περίπου 70 λεπτά με παίκτη παραπάνω και δεν άφησαν στους αντιπάλους τους περιθώρια να αντιδράσουν.

Η Ουρουγουάη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 6′ προηγήθηκε στο σκορ όταν ο Σουάρες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Λοδέιρο να παίρνει τη μπάλα να περνάει δυο αντιπάλους στη κίνηση και με σουτ με το αριστερό στην απέναντι γωνία να κάνει το 1-0.

Στο 20′ το Εκουαδόρ έμεινε με δέκα παίκτες όταν μέσω VAR ο Κιντέρος είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον αέρα στον Λοδέιρο.

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Καβάνι ο οποίος σε διάστημα πέντε λεπτών είχε τρεις φάσεις για γκολ. Αρχικά ο γκολκίπερ του Εκουαδόρ έβγαλε το πλασέ του και το υπέροχο τακουνάκι του αποσπώντας και τα εύσημα του ίδιου. Στο 33′ όμως μετά από κόρνερ του Σουάρες και κεφαλιά πάσα του Γοδίν με υπέροχο βολ πλανέ από το ύψος του πέναλτι ο Καβάνι έκανε το 2-0.

Στο 44′ ήρθε η σειρά του Σουάρες με προβολή να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 3-0 ενώ στις καθυστερήσεις η Ουρουγουάη έχασε σπουδαία ευκαιρία για τέταρτο γκολ με τον Νάντες.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 78 με ένα απίστευτο αυτογκόλ όταν ο Μίνα σε ένα γύρισμα προς τον Σοάρες στην προσπάθεια να διώξει έστειλε τη μπάλα στο… παραθυράκι του Ντομίνγκες για το 4-0.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Κάθερες, Χιμένες, Γοδίν, Λάξαλ, Νάντες (64′ Περέιρο), Βεκίνο (81′ Βαλβέρδε), Μπεντανκούρ, Λοδέιρο (75′ Τορέιρα), Σουάρες, Καβάνι.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ντομίνγκες, Κιντέρο, Μίνα, Αχιλιέρ, Κασέδο, Ιντριάγκο, Ισκέρδο, Λ. Βαλένσια, Μένα (29′ Βελάσκο), Πρεσιάδο (46′ Ιμπάρα), Ε. Βαλένσια.