Βίντεο

Κόπα Αμερικά: H Ιαπωνία πήρε το βαθμό κόντρα στην Ουρουγουάη (+video)

Η Ιαπωνία προηγήθηκε δύο φορές, η Ουρουγουάη έχασε ένα σωρό ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά τελικά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα.

Την ευκαιρία να “κλειδώσει” την πρόκριση από τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων έχασε η Ουρουγουάη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 απέναντι στην σκληροτράχηλη, αλλά και τυχερή Ιαπωνία.

Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες, παρότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να επιστρέψει και να πάρω έστω τον βαθμό που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου. Οι δύο πλευρές μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν καλές ευκαιρίες έκαστος για να ανοίξουν το σκορ. Τελικά, στο 25ο λεπτό ο Μιγιάσι νίκησε τον Μουσλέρα κι έδωσε το προβάδισμα στην Ιαπωνία.

Η απάντηση των Ουρουγουανών ήρθε οχτώ λεπτά αργότερα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουίς Σουάρες, κι αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε χρήση του VAR, αφού δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή του η ανατροπή του Έντινσον Καβάνι από τον Ουέντα μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Η Ουρουγουάη έψαξε το γκολ της ανατροπής, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά στο 59′ ο Μιγιάσι, με το δεύτερο προσωπικό γκολ, διαμόρφωσε το 2-1 για τους Ιάπωνες, εκμεταλλευόμενος τη λάθος επέμβαση του Μουσλέρα. Ωστόσο, γι’ ακόμα μία φορά, οι παίκτες του Ταμπάρες απάντησαν άμεσα και με κεφαλιά του Χοσέ Χιμένες στο 66ο λεπτό έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

Στα τελευταία λεπτά, οι τυπικά γηπεδούχοι, πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή, έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Σουάρες στο 88′ και στο 93′, αλλά τελικά το τελικό σφύριγμα της λήξης έδωσε τη δυνατότητα στην Ιαπωνία να διατηρήσει έστω και τις λιγοστές ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.