Βίντεο

Κόπα Αμερικά: Ισόπαλη με Παραγουάη η Αργεντινή, σκόραρε με πέναλτι ο Μέσι (+videos)

Μετά την ήττα από την Κολομβία, η Αργεντινή έμεινε στο 1-1 με την Παραγουάη στο Κόπα Αμέρικα και θα παίξει κόντρα στο Κατάρ για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο γήπεδο Μινεράο του Μπέλο Οριζόντε η Αργεντινή τέθηκε αντιμέτωπη με την Ουρουγουάη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Κόπα Αμέρικα. Ύστερα από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, η αλμπισελέστε αντέδρασε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η Παραγουάη άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Σάντσες, ενώ για την Αργεντινή έφερε το παιχνίδι στα ίσια ο Λιονέλ Μέσι με εκτέλεση πέναλτι στο 57′ (κατόπιν χρήσης του VAR, για χέρι του Πίρις). Μάλιστα η αλμπιρόχα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, όταν ο Γκονσάλες έχασε πέναλτι (απέκρουσε ο Αρμάνι).

Η Αργεντινή είχε ηττηθεί στην πρώτη αγωνιστική από την Κολομβία και πλέον θα παίξει κόντρα στο Κατάρ για την πρόκριση στα προημιτελικά, την Κυριακή (23/6, 22.00). Η Κολομβία εξασφάλισε ήδη την πρόκριση μετά το1-0 σε βάρος του Κατάρ. Την τελευταία αγωνιστική οι “καφετέρος”, που θα είναι αδιάφοροι, παίζουν με την Παραγουάη την ίδια ώρα και μέρα με το άλλο ματς του γκρουπ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρμάνι, Κάσκο, Πεσέγια, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Περέιρα (46′ Αγκουέρο), Λο Σέλσο, Παρέδες, Ντε Πάουλ (87′ Σουάρες), Μέσι, Μαρτίνες (67′ Ντι Μαρία).

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Φερνάντες, Πίρις, Γκόμες, Αλόνσο, Αρσαμέντια, Σάντσες, Ρ. Ρόγιας, Γκονσάλες (90′ Εσκομπάρ), Μ. Ρόγιας, Αλμιρόν, Σανταντέρ (72′ Ρομέρο).