Κόπα Αμέρικα: Στα ημιτελικά το Περού, 5-4 στα πέναλτι την Ουρουγουάη (photo +videos)

Κόπα Αμέρικα: Στα ημιτελικά το Περού, 5-4 στα πέναλτι την Ουρουγουάη

Το Περού έκανε την έκπληξη στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό του Copa America καθώς νίκησε την Ουρουγουάη στα πέναλτι με 5-4 και πήρε το εισιτήριο για τους “4” όπου αντιμετωπίζει την Χιλή (VIDEOS).

Έκπληξη και μάλιστα ηχηρή στο τελευταίο ραντεβού για τα προημιτελικά του φετινού Copa America! Η Ουρουγουάη κουβαλούσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στο Περού όμως δεν μπόρεσε να καταβάλλει τη σθεναρή αντίσταση που προέβαλε η αντίπαλός της στο 90λεπτο έχοντας και την ατυχία να μην της μετρήσουν τρία γκολ ελέω VAR και τιμωρήθηκε στα πέναλτι όπου οδηγήθηκε ο αγώνας.

Εκεί, ο Λουίς Σουάρες ήταν ο μοιραίος για την “σελέστε” αφού είδε την εκτέλεσή του στο πρώτο κατά σειρά πέναλτι να αποκρούεται από τον γκολκίπερ Γκαλέσε, με τους Περουβιανούς να ευστοχούν και στα πέντε χτυπήματα και να πανηγυρίζουν μία ιστορική πρόκριση στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες του θεσμού.

Την ερχόμενη Πέμπτη, η ομάδα του Γκαρέκα θα αντιμετωπίσει την Χιλή με φόντο τον μεγάλο τελικό ενώ μία ημέρα νωρίτερα θα κονταροχτυπηθούν Βραζιλία και Αργεντινή στο απόλυτο ποδοσφαιρικο ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής σε εθνικο επίπεδο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο 20λεπτο βρήκε μεν την Ουρουγουάη να προσπαθεί να αναλάβει πρωτοβουλία και το Περού να επιλέγει τις αντεπιθέσεις για να απειλεί, ωστόσο υπήρχε ισορροπία στην κατοχή της μπάλας και η μοναδική φάση άξια αναφοράς για κάποια από τις δύο ομάδες ήταν μία κεφαλιά του Σουάρες στο 15′ που δεν βρήκε στόχο.

Ουσιαστικά, η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα έλαβε χώρα στο 24ο λεπτό και είχε τη σφραγίδα των δύο σέντερ φορ ολκής της “σελέστε’: ο Σουάρες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο γκολκίπερ Γκαλέσε και ο Καβάνι πήρε το ριμπάουντ για να στείλει τη μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής!

Η χαμένη αυτή ευκαιρία έδωσε πάντως ώθηση στην Ουρουγουάη, η οποία στη συνέχεια έγινε πιο πιεστική ψάχνοντας το γκολ και δεν επέτρεψε στο Περού να βγει με αξιώσεις μπροστά.

Στο 29′ η ομάδα του Ταμπάρες βρήκε δίχτυα αλλά ο Ντε Αρασκαέτα ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ορθώς δεν μέτρησε, ενώ στο 37′ είχε νέα καλή στιγμή, βλέποντας αυτή τη φορά το πλασέ του Καβάνι εντός περιοχής να αποκρούεται από τον κίπερ Γκαλέσε που βγήκε γρήγορα και του έκλεισε το οπτικό πεδίο.

Όσοι περίμεναν πως στο δεύτερο ημίχρονο θα ήταν πιο γρήγορος ο ρυθμός και θα υπήρχαν περισσότερες φάσεις, από τη στιγμή που διακυβευόταν η πρόκριση στους “4”, διαψεύστηκαν. Το τέμπο ήταν εξαιρετικά χαμηλό και τα λάθη αρκετά και από τις δύο ομάδες, ενώ τις ελάχιστες φορές που οι παίκτες του Ταμπάρες νίκησαν τους αντιπάλους τους, ηττήθηκαν από το… VAR!

Μετά από το γκολ του Ντε Αρασκαέτα που ακυρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ήρθαν στο δεύτερο μέρος τα τέρματα του Καβάνι στο 59′ και του Σουάρες στο 73′ να μην μετρήσουν ποτέ, με τον Βραζιλιάνο διαιτητή, Σαμπάιο, να συμβουλεύεται σε αμφότερες τις (δύσκολες) φάσεις την τεχνολογία και να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι (Σουάρες και Καβάνι φάνηκαν να είναι οριακά σε θέση οφσάιντ).

Παρά την απογοήτευση, η Ουρουγουάη συνέχισε να πιέζει το Περού που έπαιξε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο παθητική άμυνα πίσω από τη μπάλα, με το γκολ ωστόσο να μην έρχεται για την “σελέστε” μέχρι το 98′ (οκτώ ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων) και ο τέταρτος προημιτελικός να οδηγείται στα πέναλτι όπως έγινε και στο Βραζιλία-Παραγουάη και Κολομβία-Χιλή.

Στη ρωσική ρουλέτα, η “μπλανκιρόχα” είχε όλους τους παίκτες της εύστοχους ενώ αντίθετα η Ουρουγουάη έκανε το “4 στα 5”, με την απόκρουση του Γκαλέσε στο χτύπημα του Λουίς Σουάρες να κάνει τη διαφορά για τις δύο ομαδες και να υπογράφει τη μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής στο φετινό Copa America.