Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε η Βραζιλία, 3-1 το Περού στο Μαρακανά

Η Βραζιλία πανηγυρίζει το 9ο Κόπα Αμέρικα της ιστορίας της μετά την επικράτηση επί του Περού με 3-1 στον τελικό. Τα έκανε όλα ο Ζεσούς με ασίστ, γκολ και αποβολή. Το τρίτο της “σελεσάο” ο Ρισάρλιζον, μείωσε σε 2-1 ο Πάολο Γκερέρο.

Και χωρίς τον Νεϊμάρ, οι Βραζιλιάνοι τα πήγαν εξαιρετικά στο Κόπα Αμέρικα, καθώς έφτασαν στον τελικό της διοργάνωσης και κατέκτησαν το τρόπαιο κόντρα στο Περού μέσα στο Μαρακανά με 3-1, πανηγυρίζοντας τον 9ο τίτλο στο θεσμό και τον πρώτο μετά από 12 χρόνια.

Τελευταία φορά που η “σελεσάο” ήταν το αφεντικό στη Νότιο Αμερική το ημερολόγιο έγραφε 2007.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2002, όσες φορές έχει φιλοξενήσει το Κόπα Αμέρικα, δηλαδή πέντε το έχει κατακτήσει κιόλας. Η παράδοση συνεχίστηκε και από τους ποδοσφαιριστές του Τίτε.
Στα της αναμέτρησης, οι Βραζιλιάνοι δεν άρχισαν καλά στο ματς με το Περού να πιέζει στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, χάρη στην ποιότητα του Ζεσούς οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο “Πολίτης” με μαγική ενέργεια άδειασε τον αντίπαλο αμυντικό και έδωσε έτοιμο γκολ στον Έβερτον που δεν αστόχησε για το 1-0 στο 15′.

Στο 44′, όμως, οι Περουβιανοί χωρίς να δείξουν κάτι σπουδαίο ισοφάρισαν σε 1-1 από πέναλτι του Πάολο Γκερέρο. Ο διαιτητής για να σφυρίξει την εσχάτη των ποινών είδε χέρι του Τιάγκο Σίλβα (συμβουλεύτηκε και το VAR) σε μία προσπάθεια του έμπειρου αμυντικού να διώξει τη μπάλα από την περιοχή του Άλισον.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, πάντως, οι παίκτες του Τίτε βρήκαν το… αντίδοτο και πάλι από τον Ζεσούς. Ο MVP του τελικού πάτησε στην περιοχή, κι ενώ στο Περού περίμεναν πάσα στον Φιρμίνο, ο σκόρερ το πήρε πάνω του και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1 στο 45+3′.

Η κυριαρχία της Βραζιλίας παραλίγο να διαταραχθεί επειδή ο Ζεσούς ήταν απρόσεκτος και επιπόλαιος σε μία εναέρια μονομαχία. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε κάρτα, αλλά στο 70′ έριξε αγκωνιά στον Ζαμπράνο και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Το Περού δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν έδειξε το απαιτούμενο πάθος για να κυνηγήσει την ισοφάριση και την έκπληξη. Και επειδή οι παίκτες του Γκαρέτσα δεν πήραν το ρίσκο, η “σελεσάο” και συγκεκριμένα ο Ρισάρλιζον τους τιμώρησαν. Ο Χιλιανός ρεφ, Ρομπέρτο Τομπάρ Βάργκας του τελικού σφύριξε πέναλτι υπέρ των νικητών και ο σούπερ σταρ της Έβερτον διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και “σφράγισε” τον τίτλο για την ομάδα του.