Κόσοβο-Ελλάδα 1-2: Δεν εντυπωσίασε, αλλά νίκησε

Η Εθνική Ελλάδας με δυο γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου από Λημνιό και Σιόβα, καθάρισε τη νίκη στην Πρίστινα και έβαλε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο «σακούλι» της στο NationsLeague κόντρα στο Κόσοβο, φτάνοντας στους 4 και στην κορυφή του ομίλου.
Η Εθνική παρατάχθηκε με 4-2-3-1 με τον Μπάρκα κάτω από τα γκολπόστ. Στο δεξί άκρο έπαιξαν ο Μπακάκης και αριστερά ο Γιαννούλης ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Σβάρνας και Σταφυλίδης. Στο κέντρο ήταν οι Κουρμπέλης-Ζέκα με την τριάδα μπροστά τους να αποτελείται από τους Φορτούνη, Μπακασέτα και Λημνιό. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Κουλούρης.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο ματς από το ξεκίνημα και μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ. Η Εθνική ομάδα έκλεψε τη μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση με τον Κουλούρη να ανοίγει δεξιά στον Λημνιό, αυτός μπήκε στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Φαν Σιπ.

Στη συνέχεια η Εθνική ομάδα είχε το πάνω χέρι του ματς στο πρώτο μέρος αλλά έχασε με τραυματισμό τον Κώστα Σταφυλίδη, με τον Έλληνα αμυντικό να αποχωρεί από το ματς και τον Σιόβα να παίρνει τη θέση του. Μάλιστα ο Έλληνας αμυντικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και στο 52ο λεπτό έκανε το 2-0 για την Εθνική ομάδα.

Στο 82ο λεπτό μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Μπάρκας δεν απομάκρυνε αρκετά μακριά και ο Μπέρναρντ Μπερίσα με ένα υπέροχο γυριστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να μειώσει σε 2-1 για το Κόσοβο. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Εθνική ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη στο UEFA Nations League.

ΚΟΣΟΒΟ (Τσαλάντες): Ουικάνι, Βοϊβόντα (58΄Ράσκαβ), Ραχμάνι, Αλίτι, Χαντέργιοναι, Χαλίμι (55΄Χαλάνι), Ντρέσεβιτς, Μπερίσα, Τσέλινα, Νουχίου, Ζένελι (53΄Μπέρνατ Μπερίσα).
ΕΛΛΑΔΑ (Φαν Σιπ): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σταφυλίδης (40΄Σιόβας), Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης (60΄Μασούρας), Κουλούρης (83΄Μάνταλος).