Κριστιάνο Ρονάλντο: Επίσημο ντεμπούτο με την Αλ Νασρ, δεν σκόραρε στη νίκη της (+video)

Με νίκη συνδύασε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Αλ Νασρ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, φορώντας μάλιστα το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Η ομάδα του CR7 επικράτησε με 1-0 της Αλ Ετιφάκ με γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού Άντερσον Ταλισκα, για την 14η αγωνιστική στη Σαουδική Pro League.

Η αλήθεια είναι πως οι φίλαθλοι της Αλ Νασρ έμειναν απογοητευμένοι που δεν είδαν τον Πορτογάλο επιθετικό να σκοράρει. Στο 18ο λεπτό, μάλιστα ο Ρονάλντο διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για πέναλτι, μιας και θεώρησε πως ο προσωπικός του αντίπαλος τον… πήρε αγκαλιά. Καμία παράβαση δεν υπέδειξε ωστόσο ο διαιτητής.

Eν γένει, ο Ρονάλντο ήταν δραστήριος και έψαχνε την παραβίαση της εστίας των αντιπάλων του ακόμη και με ψαλιδάκια. Η κορυφαία στιγμή στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του ως παίκτης της Αλ Νασρ ήταν για τον Ρονάλντο η εκθαμβωτική ντρίμπλα που έσκασε σε αντίπαλό του στο 78ο λεπτό του αγώνα, με την οποία τον υποχρέωσε να πέσει στο έδαφος.

Αν και ο CR7 είχε υπογράψει το συμβόλαιό του, διάρκειας 2,5 χρόνων τον περασμένο μήνα, έχασε δύο αγώνες πρωταθλήματος με την Αλ Νασρ λόγω της ποινής δύο αγώνων που του είχε επιβληθεί από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Αγγλίας επειδή χτύπησε το χέρι ενός νεαρού φιλάθλου, ρίχνοντάς του κάτω το τηλέφωνο.

Πάντως, ο 37χρονος πλέον Κριστιάνο «υπενθύμισε» στους θαυμαστές του το ταλέντο του, όταν σκόραρε δύο φορές στο φιλικό, ως αρχηγός σε μια ομάδα με παίκτες από την Αλ Νασρ και την Αλ Χιλάλ εναντίον της Παρί Σεν Ζερμέν του Λιονέλ Μέσι, την περασμένη Πέμπτη (19/1).

Η ομάδα του Πορτογάλου επιθετικού ηττήθηκε, όμως με 5-4.

Η Αλ Νασρ είναι ένας από τους πιο επιτυχημένους συλλόγους στη Σαουδική Αραβία μετρώντας εννέα τίτλους πρωταθλήτριας.