Κύπελλο Αγγλίας: Σοβαρεύτηκε και πέρασε η Λίβερπουλ, προκρίθηκε και η Γουλβς (+videos)

Η Λίβερπουλ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο 45λεπτο του αγώνα με την Άστον Βίλα, πέτυχε τρία γκολ, και πήρε την πρόκριση επί των γηπεδούχων που έπαιξαν με παίκτες από την Κ23 και Κ19 με 4-1. Η Γουλβς με γκολ του Τραορέ επικράτησε 1-0 και απέκλεισε την Κρίσταλ Πάλας. (VIDEOS)

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκαν Λίβερπουλ και Γουλβς που επικράτησαν αντίστοιχα της Άστον Βίλα και της Κρίσταλ Πάλας το βράδυ της Παρασκευής (8/1).

Οι κόκκινοι νίκησαν με 4-1 εκτός έδρας ενώ η ομάδα του Ντανιέλ Ποντένσε νίκησε 1-0 εντός έδρας χωρίς τον Πορτογάλο στη σύνθεση της ο οποίος είναι τραυματίας.

ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΤΑ ΕΥΣΗΜΑ Η ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Στο Άστον Βίλα – Λίβερπουλ οι γηπεδούχοι λόγω των αρκετών κρουσμάτων κορονοϊού στο σύλλογο παρατάχθηκαν με παίκτες από την Κ23 και Κ19 στο ματς με τους “κόκκινους” με το μέσο όρο ηλικίας τους να μην ξεπερνάει τα 18 έτη.

Παρόλα αυτά για ένα ημίχρονο έβαλαν δύσκολα στη Λίβερπουλ η οποία σοβαρεύτηκε στο δεύτερο 45λεπτο και μέσα σε πέντε λεπτά σημείωσε τρία γκολ για να φτάσει στη νίκη.

Το 0-1 έγινε στο 4′ με κεφαλιά του Μανέ και όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα περάσουν ένα εύκολο βράδυ. Δεν κατάφεραν όμως να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους και όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι έβρισκαν θάρρος και έβγαιναν στην επίθεση.

Στο 41′ έγινε το 1-1 από τον Μπέρι ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, άφησε πίσω του τον Ουίλιαμς και πλάσαρε τον Κέλεχερ και πανηγύρισε έξαλλα με τους συμπαίκτες του την ισοφάριση που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο Κλοπ έριξε στο ματς τον Τιάγκο ο οποίος βελτίωσε τους “κόκκινους” και η ομάδα της Λίβερπουλ κατάφερε από το 60′ έως το 65′ να σκοράρει τρεις φορές. Αρχικά ο Βαϊνάλντουμ ήταν αυτός που με πλασέ έξω από την περιοχή έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του στο 60′.

Στο 63′ ο Μανέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και πάλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 65′ και ο Σαλάχ μετά από ωραίο γύρισμα και σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για τη Λίβερπουλ και διαμόρφωσε το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Ονόντι, Γουόλκερ (75′ Ε. Ρόου), Ρέβανι, Μπριντς, Ρόου (75′ Σβίνκελς), Μέιντεν, Μπογκάρντε (66′ Λίντλεϊ), Σίλα, Μπάρι, Κρίσενε (61′ Γιανγκ), Χάιντεν, Ράικι (65′ Σόνα).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Ν. Ουίλιαμς, Ρ. Ούλιαμς, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (46′ Τιάγκο), Βαϊνάλντουμ, Τζόουνς (61′ Φιρμίνο), Μανέ (74′ Οριγκί), Σαλάχ (74′ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν), Μιναμίνο (61′ Σακίρι).

Η ΓΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΤΡΑΟΡΕ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ
Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς για το Κύπελλο Αγγλίας η Γουλβς υποδέχτηκε την Κρίσταλ Πάλας και επικράτησε με 1-0 με ένα πανέμορφο γκολ του Τραορέ στο 35′.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε τη μπάλα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή και έπιασε ένα τρομερό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Το 1-0 από το 35′ παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων για να πετύχουν κάποιο γκολ και έτσι η Γουλβς πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.