Κύπελλο Ελλάδας: Εκπλήξεις από νωρίς στο θεσμό

Το Κύπελλο Ελλάδας βρίσκεται σε εξέλιξη και την Τετάρτη 25/9 διεξήχθησαν ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Ο Εργοτέλης προκρίθηκε κόντρα στο Αιγάλεω ενώ Καβάλα και Καλαμάτα «πέταξαν» εκτός συνέχειας δύο ομάδες Super League 2, αποκλείοντας Χανιά και ΑΟ Καραϊσκάκη αντίστοιχα.

Αιγάλεω – Εργοτέλης 0-2: Πρόκριση στο «Σίτι» για τους Κρητικούς

Ο Εργοτέλης κόντρα στο Αιγάλεω χρειάστηκε ένα καλό 8λεπτο και με τους Μπαράτα (71’) και Μπουρσέλη (79’) να σκοράρουν πανηγύρισαν την εκτός έδρας νίκη και έδειξαν έτοιμοι για τη σέντρα της Super League 2.

Οι συνθέσεις:

Αιγάλεω (Πέτρος Δημητρίου): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Παπανικόλας, Συριόπουλος, Λάμπρου, Μπαξεβάνος, Σταματάκης, Πετρόπουλος (62’ Ντιατά), Ροτζέριο, Χατζηιωαννίδης.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Έφορντ, Σπίριακ, Ιατρούδης, Μπούσης, Μπάτζιος, Κουατένγκ (20’ Μπαράτα), Μπουτσάκης (69’ Μπουρσέλης), Προβυδάκης, Μπρους, Τσέλιος (70’ Ροβίθης).

Καβάλα – Χανιά 2-0: Πρόκριση απ’ το πρώτο ημίχρονο

Η Καβάλα κέρδισε εύκολα τα Χανιά και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Ο Σωτηράκος με αυτογκόλ (17’) άνοιξε το σκορ και ο Καθάριος (31’) «κλείδωσε» τη νίκη. Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο μέρος, αφού οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν κι έτσι η ομάδα της Μακεδονίας θα βρεθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Παπαστεριανός, Στίκας, Θωμαΐδης (73′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ, Καθάριος (45′ λ.τρ. Μελισσόπουλος), Μαρκόπουλος (27′ λ.τρ. Παυλίδης).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος (46′ Τζιώρας), Πάνος, Μουμίν, Παναγιωτούδης (65′ Βρεττός), Ουνγιαλίδης, Λεοζίνιο (46′ Δημητριάδης), Κουσκουνάς, Αρναρέλλης.

Καλαμάτα-Καραϊσκάκης 0-0 (4-3 πέναλτι): Πρόκριση για τη «Μαύρη Θύελλα»

Η Καλαμάτα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης κόντρα στον Καραϊσκάκη και θα μπορούσε να φτάσει στην πρόκριση πολύ πριν την διαδικασία των πέναλτι (4-3). Το 0-0 διατηρήθηκε σε όλη την κανονική διάρκεια ενώ ο Ιντζίδης με εκτέλεση πέναλτι στην παράταση έστειλε την μπάλα άουτ και οδήγησε την πρόκριση στη… ρουλέτα των πέναλτι.

Εκεί, η Καλαμάτα ήταν αυτή, που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 4-3.

Καλαμάτα (Βούζας Β.): Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης, Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Jokic, Μπάμπης, Vukmirovic, Στεργίδης, Κιουρουκίδης.

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης Απ.): Μέλκα, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστραβός, Αλμπάνης, Καπίας, Kushta, Ψιάνος, Μασούρας, Παπανίκου, Τσότσης.

Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου
Καλαμάτα – ΑΕ Καραϊσκάκης 0-0 (4-3 πέναλτι)
Αιγάλεω – Εργοτέλης 0-2
Καβάλα – Χανιά 2-0
Ασπρόπυργος – ΠΑΣ Γιάννινα (δεν έχει οριστεί ακόμη ημερομηνία από την ΕΠΟ)

Αταλάντη-Ολυμπιακός Βόλου 2-3: Το έκαναν «θρίλερ» οι Βολιώτες

Σε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση με πολλά γκολ και συγκινήσεις η οποία κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν εκείνος που προκρίθηκε μετά το 2-3 στην έδρα της Αταλάντης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γρήγορο γκολ του Σκοπελίτη στο 10ο λεπτό, ωστόσο, η Αταλάντη έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το τέρμα του Χαϊκάλη τρία λεπτά μετά.

Στο 18′ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ με τον Κουτσιανικούλη. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι επανέφεραν στο 53ο λεπτό τις ισορροπίες στον αγώνα με γκολτου Μαλισσόβα και το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν πιο αποτελεσματικός και στο 118ο λεπτό πήρε τη νίκη με γκολ του Ράντι.

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μαρκόπουλος, Πάπος, Λυτάκης, Τσακανίκας, Αντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μαλισσόβας, Δήμος, Αντωνίου, Χαϊκάλης.

Ολυμπιακός Βόλου (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς, Ράντι, Τσίτας.