Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για ΠΑΟΚ, Παναιτωλικό, Λαμία

Ο Δικέφαλος πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου κερδίζοντας με 4-1 τον ΟΦΗ, σημειώνοντας συνολικά επτά γκολ απέναντι στους κρητικούς. Έπιασε την ευκαιρία από τα… μαλλιά ο Λάμπρου που εκτός από το εντυπωσιακό γκολ που πέτυχε είχε μια πολύ καλή παρουσία, ενώ δις σκόραρε και ο Πέλκας.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα (74’ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο (59’ Εσίτι), Ντόουγκλας, Λάμπρου, Στοχ (78’ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ.

ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Κοροβέσης (46’ Μπράουν), Κ. Γιαννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μπολάκης, Στάικος (61’ Μεγιάδο), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Σόουζα, Μάνος.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στη Νέα Σμύρνη, με τον Παναιτωλικό να παίρνει στην παράταση την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου απέναντι στον Πανιώνιο με σκορ 1-1. Το 0-0 του πρώτου αγώνα άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς στη ρεβάνς, όπου το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Παναιτωλικός είχε δύο δοκάρια στο πρώτο 20λεπτο, αλλά στη συνέχεια ο Πανιώνιος ισορρόπησε. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου στο 116’ ο Μπαΐροβιτς πέτυχε το «χρυσό» τέρμα για τους Αγρινιώτες, με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει στο 120’ με τον Ντομίνγκες, αλλά να μην είναι αρκετό για την πρόκριση.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (63’ Σαραμαντάς), Αραμπούλι, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης (68’ Παπανικολάου), Ρέντζας, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Μιλόγεβιτς (111’ Μιλόγεβιτς), Εμμανουηλίδης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν (62’ Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73’ Μιμίτο), Ρόσα (97’ Φυτόπουλος), Ντίας (68’ Μπαΐροβιτς).

Η Λαμία τα βρήκε σκούρα απέναντι στα Τρίκαλα, ωστόσο κατάφερε με την ισοπαλία 1-1 να πάρει το εισιτήριο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «κυανέρυθροι» άγγιξαν το γκολ και το… θαύμα της πρόκρισης, καθώς είχαν δοκάρι στο 90+5’ σε κεφαλιά του Πέλκα.