Κύπελλο Ελλάδας : “Πεντάρα” (5-1) Παναιτωλικού σε Ιάλυσο!

Ηττήθηκε με 5-1 εκτός έδρας από τον Παναιτωλικό ο Ιάλυσος στην ρεβανς της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Παναιτωλικός που επιβλήθηκε του Ιάλυσου με συνολικό σκορ 9-1 (4-0 ο πρώτος αγώνας) στις δύο αναμετρήσεις.

Μια καλή εμφάνιση για 58 λεπτά… πραγματοποίησε ο Ιάλυσος του Μαρσέλο Τροΐζι απέναντι στον Παναιτωλικό για την δεύτερη αγωνιστική της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα γκολ:

Για τους γηπεδούχους ο Μπαΐροβιτς με κεφαλιά στο 59’ άνοιξε το σκορ, μετά από σέντρα του Παρρά από τα αριστερά και κεφαλιά πάσα του Ντουάρτε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιμίτο έκανε το 2-0, ασίστ ο Ντίας. Το 3-0 έγινε με αυτογκόλ του Τζελάι στο 64’, μετά από σέντρα του Πάρρα και κακή εκτίμηση του αμυντικού του Ιάλυσου. Στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς το 4-0, πέναλτι που κέρδισε ο Ντίας από τον Αυγενικού. Ο Ιάλυσος μείωσε σε 4-1 με τον Πεταυράκη στο 77’, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αμυντικού του Παναιτωλικού και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου. Το 5-1 διαμόρφωσε ο Γιοβάνοβιτς, μετά από σέντρα του Ταχάρ.

Δοκάρι: Φράγκος (87′)

Σκόρερ: Μπαΐροβιτς (59’ – 73’), Μιμίτο (60’), αυτογκόλ (64’), Γιοβάνοβιτς (85′)/ Πεταυράκης (77’)

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας).

Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας) – Κωνσταντίνου (Πρέβεζας).

4ος διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Γιαννιώτης, Πάρρας, Γιοβάνοβιτς, Λιάβας, (62’ Σανιά), Ντάλσιο, Σιέντεντ (46’ Ντίας), Μπαϊροβιτς, Μιμίτο, Ρομάν (46’ Ταχάρ)

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Χειμωνέττος Α. (46’ λ.τρ. Ανδρούτσος), Τερζίου, Χατζηδίμπας, Γιώργου, Χειμωνέττος Κ, Αυγενικού, Πετράκης (74′ Φράγκος), Τζελάι, Μαραγκουδάκης, Νατσιόπουλος, Σερτζίνιο (50’ Πεταυράκης).