Κύπελλο Ελλάδας: Στους 16 Απόλλωνας Πόντου, Άγιος Νικόλαος και Απόλλωνας Παραλιμνίου.

Ακόμη τρία εισιτήρια δόθηκαν για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Συγκεκριμένα, ο Απόλλων Πόντου, ο Άγιος Νικόλαος και ο Απόλλων Παραλιμνίου θα συνεχίσουν στον θεσμό.

Ο Απόλλωνας Πόντου πήρε την πρόκριση, καθώς επικράτησε 3-1 του Πανελευσινιακού εκτός έδρας. Ο Καλογέρης άνοιξε το σκορ στο 18′. Ο Μίσκου ισοφάρισε στο 34′, όμως ο Μπελεβώνης στο 55′ και ο Αραβίδης με κεφαλιά στο 71′ διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Ο Άγιος Νικόλαος κέρδισε την κρητική “μάχη” και επικράτησε 2-0 του Αλμυρού Γαζίου. Ο Μελισσόπουλος ήταν εκείνος που στο 27ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ στην ομάδα, με τον Τσανάι στο 86′ να “κλειδώνει” την πρόκριση.

Το ταξίδι του Ιωνικού Ιωνίας, ο οποίος αγωνίζεται στα ερασιτεχνικά σωματεία, ολοκληρώθηκε, καθώς ο Απόλλων Παραλιμνίου (ομάδα Γ’ Εθνικής) επικράτησε 4-0. Στο 2′ ο Γκέκας άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 13ο λεπτό. Ο Ελέζι στο 57′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ και ο Καρυοφύλλης στο 90+3′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος – Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63′ Μεταξάς, 79′ Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2 (7′ Πεντρόσο, 25′ Νίκας, 43′ Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35′, 39′ Ρόβας / 30′, 78′ Φλόρες)
  • Καλλιθέα – Βέροια 1-0 (44′ Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41′ πεν Σαΐντ, 90+8′, 110′ Κατσαντώνης, 105′ Μούργος, 115′ Σοφιανός / 62′ Μπουρλάκης, 65′ Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2 (26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι)
  • Αστέρας – Ατρόμητος 1-3 (0-0 κ.δ.) (105′ Καστάνο / 94′ Κλωναρίδης, 112′ Κιάρτανσον, 120′ πεν Μουνίθ)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

• Κηφισιά – ΟΦΗ 1-0 (64′ Κουιρουκίδης)
  • Άγιος Νικόλαος – Αλμυρός 2-0 (27′ Μελισσόπουλος, 86′ Τσανάι)
  • Ιωνικός Ιωνίας – Απόλλων Παραλιμνίου 0-4 (2′, 13′ Γκέκας, 57′ Ελέζι, 90+3′ Καρυοφύλλης)
  • Πανελευσινιακός – Απόλλων Πόντου 1-3 (34′ Μίσκου / 18′ Καλογέρης, 55′ Μπελεβώνης, 71′ Αραβίδης)
  • 19:00 ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

Μπαίνουν στην 6η φάση οι: Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός.