Κύπελλο Ελλάδας: Στους «16» Καλαμάτα, Λεβαδειακός, Λαμία – Τα αποτελέσματα και τα highlights

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με συναρπαστικά παιχνίδια συνεχίστηκε η δράση στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και «σφραγίστηκαν» εισιτήρια για τη συνέχεια.

Τον Βόλο, που έκλεισε θέση στους «16» από την Τρίτη, ακολούθησαν οι Λεβαδειακός, Λαμία, Καλλιθέα, Πανσερραϊκός και Καλαμάτα.

Η Λαμία νίκησε 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας και πήρε το εισιτήριο για τους «16», χάρη σε γκολ των Προβυδάκη και Μαρμεντίνι.

Η Καλλιθέα επικράτησε 1-0 της Βέροιας, με γκολ του Σαντάνα και λάθος του γκολκίπερ των Ημαθιωτών.

Ο Λεβαδειακός γύρισε το ματς κόντρα στην ΑΕΛ και πήρε την πρόκριση με 2-1. Ο Πεντρόσα άνοιξε το σκορ για τους «βυσσινί», αλλά οι Βοιωτοί με τους Νίκα και Σκβράρκα ανέτρεψε το σκορ από το πρώτο μέρος και στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι.

Επεισοδιακή πρόκριση πήρε ο Πανσερραϊκός απέναντι στην Παναχαϊκή, στην παράταση. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-2, με τον Παντεκίδη να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις και να στέλνει το ματς στην παράταση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Σαΐντ, αλλά οι Πατρινοί με Μπουρλάκη και Μυτίδη έκαναν σε ένα τρίλεπτο το 1-2. Εκεί οι Σερραίοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πέτυχαν τρία γκολ με τους Μούργο, Κατσαντώνη, Σοφιανό για το 5-2.

Στα πέναλτι κρίθηκε το παιχνίδι της Καλαμάτας με τον Παναιτωλικό, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται νικητές με 4-3. Ο Ταΐρης απέκρουσε δύο πέναλτι, των Μόρσεϊ, Κολοβού, και έδωσε την πρόκριση στη «Μαύρη Θύελλα». Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με τον Φλόρες, αλλά ο Χρήστος Ρόβας ανέτρεψε την κατάσταση για την Καλαμάτα και το 2-1. Ο Φλόρες όμως σκόραρε και πάλι και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων.