Μεσσηνία

Κυπελλούχος Μεσσηνίας… πάλι ο Πάμισος, 1-0 τη (λούζερ) Μάνη στον τελικό!

Με  σκόρερ τον Δημήτρη Φιλόπουλο οι “πράσινοι” της Μεσσήνης κατέκτησαν την 6η κούπα στην ιστορία τους,  κόντρα στην… λούζερ Μάνη!

Η Μάνη που πάντως ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει τον Πάμισο Μεσσήνης και απείλησε στο 3′ με σουτ του Τζανετέα που έδιωξε σε κόρνερ ο Τόσκα, αλλά οι πράσινοι ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Στο 6ο λεπτό ο Κουλόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και βρέθηκε απέναντι στον Κωνσταντόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας της Μάνης αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα.

Η …λούζερ Μάνη περιορίστηκε εξ αρχής σε παθητικό ρόλο και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είχε μια τελική στο 43′ τελική με ανάποδο ψαλίδι του Μπέρμπερη από γύρισμα του Πουλάκου, που δεν ανησύχησε τον Τόσκα. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στους πράσινους όταν στο 45’ ο Αριστομενόπουλος με πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 60ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να πλασάρει άουτ από ευνοϊκή θέση. Οι πράσινοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 71’ όταν ο Βλάχος εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Φιλόπουλος από κοντά με κεφαλιά νίκησε τον Κωνσταντακόπουλο για το 0-1.

Μετά το γκολ η Μάνη προσπάθησε να αντιδράσει και βγήκε μαζικά στην επίθεση αλλά άφησε κενά στην άμυνα και ο Πάμισος βρήκε χώρο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ρουμελιώτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κωνσταντακόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας της Μάνης απέκρουσε το πλασέ του.

Διαιτητής: Απόστολος Καυκάς
Βοηθοί: Μπουρίκας Η., Καραμπέτσος Χ.
4ος διαιτητής: Η. Ρέκκας. Άριστοι όλοι τους,  φίλε μας Γιώργο Πετρούπολη.

ΑΕ Μάνης: Κωνσταντακόπουλος, Παν. Πουλάκος (75’ Σπυρέας), Γουρνάς, Γιαννής, Μπάλας (63’ Δουρούμης), Τζανετέας, Μπέρμπερη, Χατζηπαναγιώτης, Κυρ. Πουλάκος, Αλεξανδρόπουλος, Κουρούπης.

Πάμισος Μεσσήνης: Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Νινιός, Μπαστακός, Φιλόπουλος, Ντίσα, Βλάχος (85’ Ρουμελιώτης), Τιμπλαλέξης, Κουλόπουλος (93’ Χαραλαμπόπουλος), Μπορχάν (59’ Δεμπεγιώτης), Παπαδόπουλος.

Σημείωση: Στο ημίχρονο του τελικού η ΕΠΣ Μεσσηνίας τίμησε τον βετεράνο ποδοσφαιριστή της Καλαμάτας και του Απόλλωνα Άγγελο Σκαφιδά.