Τοπικές Ενώσεις

Κυπελλούχος Ρεθύμνου η Επισκοπή, του Μάρκου Στεφανίδη

Η Επισκοπή αναδείχθηκε για 6 φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος Ρεθύμνου, επικρατώντας στον 48 τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΡ με 2-1 της ΑΕΜ στο γήπεδο της Σοχώρας. Με αυτό τον τρόπο επέστρεψε στον θρόνο της κατακτώντας το 3 Κύπελλο τα τελευταία 4 χρόνια.

Ο 48 Τελικός ήταν όμορφος με την Επισκοπή να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο 4’ (0-1) και στο 32’ προηγήθηκε με 0-2. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, ο Γ.Ε. Σταυρουλάκης απέβαλε τον Λαζαρίδη με 2 κίτρινη κάρτα, με την ΑΕΜ να έχει την εδαφική υπεροχή και να κατορθώνει στο 79’ να μειώνει σε 1-2, ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αγωνιώδες, αλλά η ΑΕΜ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με την Επισκοπή να φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου.

Φάσεις και γκολ

4′ ΓΚΟΛ! Η Επισκοπή ανοίγει το σκορ! Ο Λαζαρίδης βγάζει την σέντρα, ο Δημαράκης δεν συγκρατεί την μπάλα, ο Γιόρνταν κερδίζει και με πλασέ ανοίγει το σκορ, 0-1.
5′ διαγώνιο σουτ του Κατσικοκέρη θα απομακρύνει ο Δημαράκης
15′ σέντρα του Μέμου, θα μπλοκάρει ο Χανιωτάκης προ του Βελονάκη
17′ η ΑΕΜ ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γαρεφαλάκη από το Σέχου, ο Γ.Ε. Σταυρουλάκης είναι κοντά στην φάση και λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι
20′ κόρνερ Μονιάκη, σύγχυση στην περιοχή, τελικά θα μπλοκάρει ο Χανιωτάκης.
24′ σέντρα του Μέμου κεφαλιά του Γαρεφαλάκη, η μπάλα άουτ.
32′ ΓΚΟΛ! αντεπίθεση της Επισκοπής, ο Γιόρνταν τροφοδοτεί τον Βιέντ, αυτός προσποιείται και με διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Δημαράκη για το 0-2.
39′ Ένταση στον τελικό μετά από ένα μαρκάρισμα του Λαζαρίδη (παρατηρήθηκε και αυτός με κίτρινη). Ο Γ.Ε. Σταυρουλάκης έβγαλε κίτρινη σε Νάκα και Βιτώρο για τις αψιμαχίες.
44′ κόρνερ του Σερβιλάκη στο πρώτο δοκάρι το πλασέ του Κατσικοκέρη θα διώξει δύσκολα σε νέο κόρνερ ο Δημαράκης.
45′ σέντρα του Μέμου, σουτ του Βιτώρου ψηλά άουτ.
45’+ με 10 συνεχίζει η Επισκοπή, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Λαζαρίδης για σκληρό μαρκάρισμα στο Μέμο
47′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΜ με τον Γαρεφαλάκη να τροφοδοτεί τον Βελονάκη, το πλασέ του οποίου θα κοντράρει σε αμυντικό και θα καταλήξει κόρνερ.
53′ όμορφη ενέργεια του Μυρθιανού και παράλληλη μπαλιά, το σουτ του Βελονάκη κοντράρει πάνω στο ον Σερβιλάκη, με την ΑΕΜ να ζητάει πέναλτι, αν και η απόσταση ήταν πολύ κοντινή.
79′ ΓΚΟΛ! σέντρα του Λέσι, κακό διώξιμο από αμυντικό της Επισκοπής, μονοκόμματο σουτ του Δελήμπαση και 1-2.
90’+1′ σουτ του Σουμπασάκη άουτ
90’+2′ ο Λέσι βρίσκεται στο έδαφος ζητώντας πέναλτι, κόρνερ δείχνει ο Γ.Ε. Σταυρουλάκης
90’+4′ σουτ του Ε. Ματαραγκάσι ο Δημαράκης διώχνει, νέο σουτ από κοντά του Κατσικοκέρη και πάλι διώχνει ο Δημαράκης σε κόρνερ, με τον Γ.Ε. Σταυρουλάκη να σφυρίζει την λήξη του τελικού!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ.Ε. Σταυρουλάκης, Δασκαλομαρκάκης, Βαρβαντάκης. 4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κ. Καλυβιανάκης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 79’ Δελήμπασης – 4’ Γιόρνταν, 32’ Βιέντ
ΑΣΙΣΤ: 32’ Γιόρνταν.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 45’+ Λαζαρίδης.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 11’ Μονιάκης, 18’ Μυρθιανός, 37’ Λουμπάκης, 39’ Βιτώρος – 22’ Σερβιλάκης, 28’ Χαλκιαδάκης, 39’ Λαζαρίδης, 39’ Νάκας

ΑΕΜ (Κώστας Κιάσσος): Δημαράκης, Λουμπάκης, Μυρθιανός, Φοβάκης, Μονιάκης, Μέμος, Δροσάκης, Δελήμπασης, Βιτώρος (68’ Λέσι), Βελονάκης, Γαρεφαλάκης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μάρκος Σεφανίδης):Χανιωτάκης, Ρούσσης, Σέχου, Λαζαρίδης, Σερβιλάκης, Σαββίδης, Νάκας (69’ Γκιόκας), Χαλκιαδάκης (82’ Ερ. Ματαραγκάσι), Βιέντ (59’ Ζαχαρός), Κατσικοκέρης, Γιόρνταν (46’ λ.τ. Σουμπασάκης).