Τοπικές Ενώσεις

Κυπελλούχος Βοιωτίας ο ΑΟ Υπάτου! (photos)

Σε μια γιορτή του ποδοσφαίρου, στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς, ο Α.Ο. Υπάτου κατάφερε να κερδίσει 2-0 την πολύ καλή και μαχητική ομάδα της Ολυμπιάδας Οινοφύτων και στέφθηκε Κυπελλούχος Βοιωτίας για το 2019!
Σήμερα έγινε μια εκδήλωση που τα είχε όλα! Από βραβεύσεις, παρουσίες πρώην διεθνών ποδοσφαιριστών (Γκούμας, Μπασινάς και Γιαννακόπουλος παρακολούθησαν από κοντά τον αγώνα) πολύ κόσμο, ακόμα και διασκέδαση στο ημίχρονο από τον κλαρινίστα Γιώργο Μάγκα!

Με κάθε επισημότητα, οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τη συνοδεία της φιλαρμονικής ορχήστρας της Λιβαδειάς και ο αγώνας δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από αυτούς που γίνονται σε παραπάνω, επαγγελματικές κατηγορίες.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, καθώς ο ΑΟ Υπάτου και Ολυμπιάδα Οινοφύτων έκαναν αναγνωριστικό 45λεπτο, με αποτέλεσμα να υπάρξουν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά ποδοσφαιριστές με πολύ πάθος που τα έδωσαν όλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού για τους τυπικά φιλοξενούμενους της Ολυμπιάδας, η οποία έχασε τη μία από τις δύο «κολόνες» της άμυνάς της, τον στόπερ Νίκο Ευσταθίου. Στον αντίποδα, η ομάδα του Στάθη Σταθόπουλου επέστρεψε από τα αποδυτήρια και τα μάτια όλων των ποδοσφαιριστών… γυάλιζαν!

Αυτό άλλωστε φάνηκε και μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στην επανάληψη ο Α.Ο Υπάτου έδειξε τον λόγο που αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική και μάλιστα τερμάτισε στις 4 πρώτες θέσεις της κατηγορίας, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 73′, όταν ο Ντελέκος από αριστερά έκανε καλή πάσα στον Δέδε και εκείνος με σουτ από κοντά νίκησε τον Μόνο κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Κυπελλούχος Βοιωτίας ο ΑΟ Υπάτου! (photos)

Αυτό το τέρμα έδωσε φτερά στα πόδια των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες, με σκοπό να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα, για να «κλειδώσουν» τη νίκη και τα κατάφεραν! Συγκεκριμένα, αυτό έγινε στο 81′, όταν ο Μπερνιδάκης εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Καντού, η οποία έγινε μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Γιώργου Λάμπρου επιβεβαίωσε και σήμερα τη μαχητικότητά της, δεν σταμάτησε ποτέ να παλεύει και λίγο πριν το τέλος είχε δοκάρι με τον Ζαφειρόπουλο! Η λήξη του αγώνα βρήκε τον Α.Ο Υπάτου να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρώτου Κυπέλλου στην ιστορία του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Έτσι, η χρονιά για την ομάδα του Στάθη Σταθόπουλου έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και μετά την 4η θέση, στην πρώτη της χρονιά στη Γ΄ Εθνική, ήρθε και το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία της ομάδας για να… δέσει το γλυκό! Από την άλλη, η Ολυμπιάδα συνεχίζει την ήδη πετυχημένη φετινή της πορεία και θα συνεχίσει να παλεύει μέχρι τέλους στο φετινό πρωτάθλημα, για την άνοδό της στην παραπάνω κατηγορία.

Όσοι βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς, είναι σίγουρο ότι έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι από όλο το εγχείρημα της Ε.Π.Σ.Β, στην οποία αξίζουν συγχαρητήρια, όπως και στο πρόεδρό της κ. Κωνσταντίνο Νίκα, γι’αυτή τη γιορτή του ποδοσφαίρου!

Πηγή-φωτό: voiotiasports.eu