Λαμία-Αστέρας Τρίπολης 0-0: Τσίμπησαν βαθμό οι Αρκάδες στο «Αθ. Διάκος» (+video)

Λαμία-Αστέρας Τρίπολης 0-0αμία-Αστέρας Τρίπολης: Οι Φθιώτες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και το ματς έληξε χωρίς σκορ.

Χωρίς νίκη παρέμειναν στο πρωτάθλημα Λαμία και Αστέρας Τρίπολης στο «Αθ. Διάκος», καθώς κόλλησαν στο 0-0. Το παιχνίδι είχε καλές φάσεις και ρυθμό, ωστόσο έλειψε το γκολ, στο οποίο πιο πολλές φορές πλησίασαν οι γηπεδούχοι.

Οι Αρκάδες είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπενίτο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Λαμία απείλησε με τους Ντε Βινσέντι, Νούνιες στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Φέστα κυριάρχησε, αλλά δεν μπόρεσε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Καλό ρυθμό είχε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Λαμίας με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Αθ. Διάκος». Οι Αρκάδες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, καθώς στο 5’ ο Μπενίτο επιχείρησε ένα φιλόδοξο τακουνάκι, το οποίο όμως βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 19’ από σέντρα του Σιμόν, ο Νούνιες με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στο 32’ ο Ντε Βινσέντι έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε σωτήρια.

Στο 36’ ο Μπενίτο έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Γκαρντάφσκι του έστρωσε τη μπάλα, κι εκείνος απέναντι από τον Σαράνοφ πλάσαρε λίγο άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τσιλούλης επιχείρησε ένα καλό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο Αστέρας έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που μπήκε πιο ορεξάτα και πίεζε για το γκολ. Στο 48’ ο Ντε Βινσέντι με σουτ ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να αποκρούσει εντυπωσιακά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά οι Αρκάδες αμύνονταν σωστά, έστω κι αν δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα να δημιουργήσουν κινδύνους.

Στο 61’ ο Γιακουμάκης είδε τον Παπαδόπουλο εκτός εστίας και επιχείρησε να τον κρεμάσει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 71’ ένα σουτ του Τσιλούλη πέρασε άουτ.

Στο 73’ ο Αστέρας απείλησε από μια στατική φάση, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Τιλίκα δεν βρήκε στόχο.

Στο 85’ ο Μαρμεντίνι δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι παραλίγο να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Μπεχαράνο με κεφαλιά από κοντά, έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοβ, Αντέτζο, Νούνιες (68’ Τσανδάρης), Γιακουμάκης (69’ Μποάτσι), Ντε Βισέντι (78’ Ασκόφσκι), Σλίβκα, Σιμόν, Μπεχαράνο, Γκοράνοβ, Τσιλούλης (85’ Μαρμεντίνι), Κορνέζος.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο, Ντομίνγκεθ (46’ Τιλίκα), Στάνκο, Γκαρντάφσκι (63’ Σονί), Ριέρα (46’ Μπαράλες), Μπενίτο (46’ Μπαρτόλο), Μπερτόγλιο (90+3’ Τζουγκάνοβιτς).