Λαμία-Ιωνικός 0-2: Σπουδαίο «διπλό» οι Νικαιώτες «φωτιά» στην ουρά! (+Videos)

Λαμία-Ιωνικός 0-2: Αυτογκόλ του Μπεχαράνο, απίθανο τέρμα του Βαλεριάνου και η ομάδα του Γρηγορίου πήρε τεράστιας σημασίας νίκη στη Φθιώτιδα – Κακό και δυνατό ματς, χωρίς ρυθμό.

Όπως ακριβώς ήθελε ο Ιωνικός κύλησε το ματς στη Λαμία. Η ομάδα της Νίκαιας βρήκε δύο γκολ ουσιαστικά χωρίς φάση στο ματς, πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και το δεύτερο απλά διαχειρίστηκε το σκορ. Το 0-2 απ’ το αυτογκόλ του Μπεχαράνο και το απίθανο και τυχερό γκολ του Βαλεριάνου, έδωσε τεράστιας σημασίας νίκη στους φιλοξενούμενους. Βάζοντας «φωτιά» στην ουρά της βαθμολογίας, καθώς οι Νικαιώτες ανέβηκαν στους 11, η Λαμία έμεινε στους 12 και ο Λεβαδειακός πιο πάνω στους 13. Τη στιγμή που υποβιβάζονται δύο ομάδες!

Ονειρικό το ντεμπούτο του Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Τακτικά νίκησε τον Σάββα Παντελίδη, ειδικά με τη διαχείριση του αποτελέσματος και τον τρόπο που «μπλόκαρε» τη Λαμία.

Το ματς άρχισε με δυναμισμό και ένταση, σαν πραγματικό ντέρμπι. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε δύο κίτρινες κάρτες, σε Σλίβκα και Ρομαό. Η Λαμία από κόρνερ προσπάθησε να απειλήσει σε δύο περιπτώσεις, χωρίς να τα καταφέρει ουσιαστικά.

Στο 10ο λεπτό ο Βέργος είχε γυριστό απ’ το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ένα λεπτό μετά ο Ρόμανιτς αυτή τη φορά σούταρε με καλές προϋποθέσεις, χάνοντας την ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν μεγαλύτερη επιθετική διάθεση.

Στο 14’ και πάλι από κόρνερ, ο Τζανετόπουλος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο τέταρτο του ματς. Ο Μαρτίνεθ στο 16’ σούταρε άουτ.

Ο Ιωνικός κέρδισε τρία σερί κόρνερ στο 18’, στην πρώτη του ουσιαστικά φορά που πλησίασε τα καρέ της Λαμίας. Από εκεί προήλθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Σάκιτς το εκτέλεσε, με τον Μπεχαράνο άθελά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Αυτογκόλ για το 0-1..
Η Λαμία συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε ουσιαστικά να απειλήσει. Φαινόταν νευρική, το ματς ήταν σκληρό και αυτό έμοιαζε να ευνοεί τους φιλοξενούμενους. Στο ημίωρο ο Μύγας σούταρε με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει. Οι Νικαιώτες είχαν άλλη ψυχολογία μετά το πρώτο τους γκολ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 37’, με τον Τζανετόπουλο να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε στον Βέργο κι έφυγε άουτ. Κι ενώ η Λαμία έστω και νευρικά ήταν αυτή που προσπαθούσε, ο Ιωνικός κατάφερε να βρει κι άλλο γκολ!

Στο 44ο λεπτό εκτελέστηκε με πάσα το κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Βαρελιάνο να κάνει σέντρα-σουτ ουσιαστικά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα σε ένα απίστευτο γκολ!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Φαντιγκά να σουτάρει και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει. Ο ρυθμός ήταν αρκετά «παγωμένος» στην αναμέτρηση και κυλούσε όπως ακριβώς ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Χωρίς φάσεις, χωρίς απειλές, χωρίς ένταση ποδοσφαιρική στο ματς.

Είναι χαρακτηριστικό πως για να υπάρξει ευκαιρία της Λαμίας, χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο 76’. Σε μια κεφαλιά του Μανούσου που δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Χουτεσιώτη. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν με 4-4-2 στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, με τον Ιωνικό να «ρίχνει» και τρίτο στόπερ για να «κλειδώσει» την άμυνά του.

Ο Ιωνικός δεν έδωσε δικαιώματα στη Λαμία η οποία και ψυχολογικά δεν έβρισκε δύναμη για να αντιδράσει. Αρκέστηκε σε γιόμες και προσπάθειες για κεφαλιά με προωθήσεις και του Σλίβκα, χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι το ματς «έσβησε» με το 0-2 που τελικά ήρθε εύκολα στο δεύτερο μέρος. Για μια σπουδαία νίκη της ομάδας της Νίκαιας που μπλέκει για τα καλά τη Λαμία.

ΛΑΜΙΑ (Παντελίδης): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Νούνιες (55’ Ντε Βινσέντι), Βέργος (45’ Μανούσος), Σλίβκα, Μπεχαράνο (55’ Κάλεμπ), Μαρτίνεθ (73’ Τσιλούλης), Παούλαβετς, Ρόμανιτς, Βασιλαντωνόπουλος (73’ Σιμόν), Λερόϊ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Γούλερι (46’ Καμπράλ), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Σάκιτς (92’ Τσίμπσαχ), Φατιγκά (87’ Ρουμπουλάκου), Κάνιας, Σεμπά (77’ Αντούνες), Μάντζης.