Λαμία-ΟΦΗ 1-2: Αξιοποίησε το δώρο Βύντρα

Ο ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα, επί της Λαμίας με 2-1.

Αντίδραση έβγαλε ο ΟΦΗ, μετά από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό του και νίκησε τη Λαμία στο «Αθανάσιος Διάκος» με 2-0. Βέβαια, ο δρόμος για τη νίκη των Κρητικών άνοιξε από ένα τραγικό λάθος και αυτογκόλ του Βύντρα στο 35’. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν σωστά κάποια από τις ευκαιρίες τους, ενώ ο Σαρδινέρο στο 72’ με κεφαλιά πέτυχε το 0-2. Η Λαμία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90+5’ με πέναλτι του Ρόμανιτς σε 1-2.

Με καλό ρυθμό, αλλά και πολλά εκατέρωθεν λάθη ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αθανάσιος Διάκος», ανάμεσα σε Λαμία και ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως πιο ορεξάτα, αλλά η πίεσή τους δεν απέδωσε, ενώ οι Κρητικοί φρόντισαν να ισορροπήσουν μετά το πρώτο 15λεπτο. Ωστόσο πολλές ήταν οι λάθος μεταβιβάσεις στη μεσαία γραμμή και δεν σημειώθηκαν πολλές ευκαιρίες. Στο 21’ η Λαμία έγινε απειλητική, όταν ο Σαραμαντάς έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ρόμανιτς δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα πατώντας εδώ!

Ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και στο 35’ έφτασε στο γκολ σε μια… απίθανη φάση. Ο Νέιρα έκανε ένα χλιαρό σουτ, με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και να αλλάζει πορεία, με τους Βύντρα και Επασί να μην συνεννοούνται, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα. Ο έμπειρος αμυντικός ήταν αυτός που βρήκε τελευταίος τη μπάλα, με αποτέλεσμα να χρεωθεί το αυτογκόλ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση, αν και η Λαμία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία μπήκε πιο δυνατά και έκλεισε τον ΟΦΗ στα καρέ του Σωτηρίου. Στο 50’ ο Ρόμανιτς έκλεψε τη μπάλα από τον τερματοφύλακα των Κρητικών, αλλά ο Χατζηστραβός δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ. Στο 55’ ο Ρόμανιτς έκανε τη μπαλιά, αλλά το τελείωμα του Βιγιάλμπα ήταν κακό.

Ο Σίμος έκανε τριπλή αλλαγή και άλλαξε το σύστημα, για να μπορέσει ο ΟΦΗ να κρατήσει μπάλα και να γίνει απειλητικός. Κι ενώ η Λαμία έψαχνε το γκολ, στο 72’ ο Κοροβέσης έκανε ωραία σέντρα και ο Σαρδινέρο με κεφαλιά πέτυχε το 0-2.

Η Λαμία προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να πιέσει και να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος. Οι Κρητικοί διαχειρίζονταν σωστά το προβάδισμά τους, προσπαθώντας να κρατήσουν τη μπάλα. Στο 90’ όμως ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Ρόμανιτς μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Βρέσκας αφού είδε μόνος του τη φάση στο VAR, καταλόγισε, με χαρακτηριστική καθυστέρηση, το πέναλτι. Ο Ρόμανιτς ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 1-2. Στα τελευταία λεπτά η Λαμία έψαξε το γκολ, αλλά οι προσπάθειες των Σαραμαντά και Μπεχαράνο στις καθυστερήσεις δεν βρήκαν στόχο.

Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας (66’ Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Νιασέ (77’ Παλαντασβίλι), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα (64’ Μπιανκόνι), Καραμάνος (46’ Χατζηστραβός), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (77’ Κωστίκας).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Σακόρ (60’ Μεγιάδο), Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (90+8’ Βούρος), Διαμαντής (60’ Σαρδινέρο), Γιαννούλης, Γκαργκαλατζίδης (77’ Γρίβας), Στάικος (60’ Σολίς), Κοροβέσης.