Λάρισα – Παναθηναϊκός 84-77: Ιστορική νίκη και… ιστορικό κάζο (+vid)

Η Λάρισα έφτασε στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της καθώς επικράτησε του… παρατηρητή Παναθηναϊκού με 84-77 έχοντας προηγηθεί και με 26 πόντους διαφορά και έφερε τη σειρά των ημιτελικών στα ίσια (1-1). Μεγάλο ματς από Γκριν και Κρουμπάλι.

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η… κακή του ημέρα.

Σε δύο περιπτώσεις τη φετινή σεζόν ο Παναθηναϊκός κινδύνευσε από τη Λάρισα ωστόσο στο τέλος έβρισκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη. Όμως η τρίτη ήταν και η φαρμακερή! Οι φοβεροί και τρομεροί Θεσσαλοί έδωσαν στους «πράσινους» ένα μεγάλο μάθημα, υπενθυμίζοντας ότι τίποτα δεν ήταν τυχαίο στα παιχνίδια που είχαν προηγηθεί.

Και μάλιστα το μάθημα ήταν πολύ… μεγάλο! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαν εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ και στο +26 (43-17) αποτυπώνοντας τα όσα διαδραματίζονταν στο κλειστό της Νεάπολης, το οποίο είχε γεμίσει από τους φίλους της Λάρισας. Ο Παναθηναϊκός πίεσε και προσπάθησε να επιστρέψει ωστόσο η ζημιά είχε γίνει. Και όχι μόνο αυτό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα να κρατήσουν το προβάδισμα και να μην αφήσουν την ιστορική νίκη να γλιστρίσει από τα χέρια τους.

Αν και ο Παπαγιάννης είχε φέρει τον Παναθηναϊκό στο +4 (4-8) στο ξεκίνημα του αγώνα, στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω κάτω. Η Λάρισα εκτός του ότι δυσκόλευε κάθε πάσα των παικτών του Βόβορα, έδειξε την ίδια σοβαρότητα και υπομονή στην επίθεση. Όχι μόνο «ροκάνισε» την διαφορά αλλά με επιμέρους 22-5 (!) βρέθηκε στο +13 (26-13) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Γκριν, Μούντι και Κρουμπάλι ήταν εκείνοι που είχαν κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά για λογαριασμό της ομάδας του Φώτη Τακιανού η οποία είχε στο α’ δεκάλεπτο 7/12 δίποντα και 4/8 τρίποντα, έναντι 5/16 σουτ των «πρασίνων» έχοντας και πέντε λάθη στη συνολική στατιστική τους.

Στη συνέχεια αντί να επιστρέψουν στο ματς, είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν πραγματικό… πάρτι στο κλειστό της Νεάπολης! Απόδειξη; Με αντεπίθεση διαρκείας εκτόξευσαν την διαφορά στο +26 (43-17) με τη Λάρισα να ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού. Ο Γκριν (13π. στο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα) συνέχιζε το… βιολί του ενώ στην επιθετική εξίσωση είχε μπει και ο Ζώης Καράμπελας. Από εκείνο το σημείο και μετά σαν να… «μίλησε» ο πληγωμένος εγωισμός του Παναθηναϊκού. Με επιμέρους 19-4 (!!) και τους ΠαπαπέτρουΜέικον να μονοπωλούν το σκοράρισμα το «τριφύλλι» μείωσε στους 11 πόντους (47-36) λίγο πριν από το ημίχρονο (50-38).

Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο η Λάρισα μέτρησε 10/20 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 3/4 βολές, 12-4 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 6 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός (Παπαγιάννης 10π., 4ριμπ., 3 μπλοκ) είχε 13/20 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/6 βολές, 12-5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη αλλά και 4 τάπες.

Αρχικά ο Παναθηναϊκός «κατέβασε» την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (50-41 στο 21′) αλλά η Λάρισα με τον Ντεβόντε Γκριν να κάνει μεγάλο ματς, κατάφερε να επιστρέψει στο +14 (57-43 στο 24′) και να κρατάει τα ηνία και τον ρυθμό του αγώνα. Ο δείκτης του σκορ ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους μένοντας στο +13 (62-49 στο 27′). Όμως ο Ντάριλ Μέικον ανέλαβε εκ νέου δράση και με συνεχόμενους πόντους κατέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (62-57) έως το τέλος της 3ης περιόδου. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Αμερικανός γκαρντ μετρούσε 17 πόντους με 7/10 εντός παιδιάς και προσπαθούσε να… γλιτώσει τον Παναθηναϊκό από την έκπληξη.

Η Λάρισα ωστόσο ουδέποτε «λύγισε» και όσο ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να επιστρέψει στο παιχνίδι άλλο τόσο οι γηπεδούχοι είχαν τις «απαντήσεις» και δεν άφηναν τους «πράσινους» να πλησιάσουν στο σκορ. Στο 33′ το σκορ ήταν 71-61 για λογαριασμό των Θεσσαλών ξεκινώντας με 9-4 επιμέρους, οι οποίοι με νύχια και με δόντια προσπαθούσαν να φτάσουν σε μια ιστορική νίκη. Στη συνέχεια ο εξαιρετικός Μέικον έφερε τους «πράσινους» σε απόσταση τριών πόντων (73-70) στο 36′. Ένα τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε τη διαφορά στο ένα καλάθι (75-73) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Κρουμπάλι ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να «κλέψει» από την ομάδα του την ιστορική νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Αρχικά στο φοβερό ξεκίνημα της Λάρισας με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά στο +26 για λογαριασμό της Λάρισας όπως επίσης και στην τελευταία περίοδο και ειδικά όταν ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στο καλάθι (75-73). Με συνεχόμενους πόντους του Κρουμπάλι σε συνδυασμό με τις άστοχες βολές του Παπαγιάννη, οι Θεσσαλοί έφτασαν σε μια ιστορική νίκη.

MVP: Ο Ντεβόντε Γκριν πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι και αποτελούσε μόνιμη απειλή για το καλάθι της Λάρισας έχοντας 19 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: O Ουσμάν Κρουμπάλι έκανε τα πάντα με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ πέτυχε και τους κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά.,

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Τραγικός, σχεδόν ανύπαρκτος ο Οκάρο Ουάιτ σε άμυνα και επίθεση, κακό ματς από Κασελάκη, σε άλλο γήπεδο ο Έβανς, παντελώς άστοχος ο Νέντοβιτς με 1/10 σουτ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γεμάτο γήπεδο στη Λάρισα. Οικογένειες και μικρά παιδιά είχαν δημιουργήσει μια άκρως εορταστική και πανέμορφη ατμόσφαιρα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 1/7 τρίποντα του Νέντοβιτς, η «γεμάτη» στατιστική του Κρουμπάλι και οι οκτώ χαμένες βολές του Παναθηναϊκού (10/18).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Λάρισα έπαιζε μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε τίποτα. Η Λάρισα μπήκε να τρέξει και να νικήσει, ο Παναθηναϊκός να περπατήσει και να… νικήσει με τις φανέλες. Η Λάρισα είχε πάθος, ο Παναθηναϊκός απάθεια. Τόσο απλά. Εξαιρετικό μπάσκετ οι Θεσσαλοί, όμορφες φάσεις, ενέργεια, διάθεση απέναντι στο… φάντασμα των «πρασίνων» οι οποίοι είχαν βρεθεί και στο -26. Μόνο και μόνο αυτό, λέει πολλά για το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77