Superleague

Λάρισα – Βόλος 2-1: Με ανατροπή πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλίας

Η Λάρισα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά επικράτησε 2-1 του Βόλου εντός έδρας
Σπουδαία νίκη με 2-1 που την έφερε στην 3η θέση της κατάταξης με 18 βαθμούς σημείωσε η ΑΕΛ στην έδρα της επί του Βόλου για την 12η αγωνιστική της Super League και μάλιστα με ανατροπή, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τόρες (38΄) και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τέρματα των Φατιόν (57΄ πέναλτι) και Ντάουντα (84΄).

Η ΑΕΛ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ στο Β΄ ημίχρονο στο θεσσαλικό ντέρμπι και να επιστρέψει στις νίκες μετά τις ήττες από Λαμία και ΠΑΟΚ. Παράλληλα έπιασε στην 3η θέση την ΑΕΚ με 18 βαθμούς, ενώ ο Βόλος παρέμεινε στην 8η θέση με 13β.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38΄ με τον Τόρες. Ο Αργεντινός σκόραρε με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Οι γηπεδούχοι είχαν στο πρώτο 45λεπτο δύο δοκάρια, με τον Φατιόν στο 8΄ και τον Καρανίκα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ αμέσως μετά ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μουνίθ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει σε «τετ α τετ» τον Κρίστινσον.

Στην επανάληψη, η Λάρισα έφθασε την ισοφάριση στο 57΄ με πέναλτι του Φατιόν, όταν ο διαιτητής καταλόγισε χέρι στον Τσίκα. Στο 68΄η ΑΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία με τον Ντάουντα, όταν αρχικά κεφαλιά που έκανε απέκρυσε θεαματικά ο Μελίσσας, ενώ στη συνέχεια το σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.

Στο 84΄ όμως δεν αστόχησε όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από μακρινό βολέ του Κρίστινσον και αδράνεια της άμυνας του Βόλου.

Λάρισα (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ζίζιτς (46΄ Ασούμπρε), Μόρας, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς (77΄ Μπούστος), Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς (67΄ Ντάουντα), Φατιόν, Ουάρντα, Στάνκοβιτς.
Βόλος ΝΠΣ (Φεράντο): Μελίσσας, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσίκα, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Ζοάο Φερνάντο (70΄ Μυστακίδης), Μαξ Αουγκούστο (88΄ Ατιγιάτ), Μάντζης (79΄ Λύρατζης), Τόρες, Μουνίθ.