Βόλεϊ

League Cup Βόλεϊ: Προβάδισμα Παναθηναϊκού που «άλωσε» του Ρέντη! (Video)

League Cup Βόλεϊ: Ανώτερος και νικητής ο Παναθηναϊκός στην έδρα του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό με 3-2 σετ – Τη Μεγάλη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ κρίνεται ο τίτλος.

Η τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού για διάκριση στη φετινή σεζόν, είναι το League Cup-«Νίκος Σαμαράς». Οι «πράσινοι» έδειξαν στο κλειστό του Ρέντη πως δεν είναι διατεθειμένοι να αφήσουν κι αυτό τον τίτλο να τους… γλιστρήσει απ’ τα χέρια. Με εξαιρετική απόδοση και κυρίως αποφασιστικότητα, πήραν τον πρώτο τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-2 σετ.

Το «τριφύλλι» με άνεση κατέκτησε το πρώτο σετ 17-25, για να ακολουθήσει η «απάντηση» του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες πήραν τα δύο επόμενα (25-19 και 25-21) παίρνοντας μαζί και προβάδισμα. Όμως οι «πράσινοι» δεν ήταν διατεθειμένοι να φύγουν με άδεια χέρια. Ισοφάρισαν με άνεση 15-25 και το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός πιο αποφασιστικός, πειστικός και κυρίως εξαιρετικός στο σερβίς, πήρε προβάδισμα δύο πόντων με άσο του Κόβαρ σε καθοριστικό σημείο (7-9). Με πόντο του Ερνάντες και νέο άσο του Κόβαρ έφτασε στο 7-11 και τελικά το σετ ολοκληρώθηκε 10-15 με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη σπουδαία νίκη.

Πλέον, οι «πράσινοι» στη ρεβάνς που θα γίνει Μεγάλη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ, θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Ο Ολυμπιακός απ’ την άλλη για να κατακτήσει το τρόπαιο θέλει «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) ή να επικρατήσει 3-2 και να πάρει το «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 11π. (6/10επ., 5 άσσοι), Στερν 19 (16/36επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/20επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 38%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (16/27επ., 3 άσσοι, 46%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 23%υπ., 14%αρ.), Ζουπάνι 2 (2/8επ.), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 80%υπ., 40%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 20π. (13/24επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 11 (4/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (0/1επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (8/15επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 21 (18/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 52%υπ., 39%αρ.), Μπάσης 2 (2 άσσοι).