Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 0-2: Πρώτο «διπλό» για τους Αρκάδες

Ξόρκισε την κατάρα μακριά από την Τρίπολη ο Αστέρας.

Συνέχεια στην αντεπίθεσή του έδωσε ο Αστέρας Τρίπολης στη Λιβαδειά, καθώς επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τους Αρκάδες, που έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά βρήκαν δίχτυα με τους Τόνσο και Φερνάντεζ. Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η αποβολή του Σαβατονγκό με δεύτερη κίτρινη για τους «πράσινους». Ο Λεβαδειακός πάντως παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, μετρώντας μόνο δύο νίκες, σε 12 παιχνίδια.

Πιο ορεξάτα μπήκε στο παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, ψάχνοντας το γκολ. Στο 9’ η κεφαλιά του Ιγκλέσιας πέρασε άουτ και στο 26’ ο Μανιάς να πλασάρει άστοχα από καλή θέση. Στο 32’ ο Τόνσο πέρασε μπαλιά για τον Μανιά, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Μπάγιτς μπλόκαρε. Στο 34’ σουτ του Μουνάφο πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπάγιτς εξουδετέρωσε σουτ του Καλτσά. Στο 45’ οι γηπεδούχοι, σε μια από τις λιγοστές επισκέψεις τους στα καρέ του Αστέρα, διαμαρτύρονται για πέναλτι στον Σαβατογκό, αλλά ο διαιτητής του έδωσε κίτρινη για θέατρο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα Τρίπολης να πιέζει για το γκολ. Στο 50’ ο Σαβατογκό δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Πασαλίδη και άφησε τον Λεβαδειακό με δέκα παίκτες. Αν και οι Αρκάδες φάνηκαν να εγκλωβίζονται στο παιχνίδι του Λεβαδειακού, ο οποίος ισορρόπησε, ο Τόνσο έδωσε τη λύση. Στο 64’ ο Αργεντινός μέσος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μπάγιτς για το 0-1.

Ο Λεβαδειακός επιχείρησε να αντιδράσει, μιας και οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν μετά το γκολ, θέλοντας να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Στο 90’ όμως οι Αρκάδες με γκολ του Φερνάντεζ «κλείδωσε» τη νίκη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από πάσα του Μανιά. Στο επόμενο λεπτό ο Μπάγιτς απέτρεψε και ένα τρίτο τέρμα για τον Αστέρα, αποκρούοντας σωτήρια την προσπάθεια του Τόνσο.

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Χατζηλάμπρος (55’ Βήχος), Ζησόπουλος, Όμο, Νανγκίς (72’ Μητρόπουλος), Καραχάλιος, Μαρκόφσκι, Στανόγιεβιτς (77’ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας (58’ Τσιλιανίδης), Καλτσάς (80’ Φερνάντεζ), Μουνάφο, Κώτσιρας, Τόνσο (90+3’ Ορτέγκα), Μανιάς.