Λεβαδειακός-Ατρόμητος 1-1: Ο αδιάφορος δε «λύγισε»

Λεβαδειακός-Ατρόμητος 1-1: Ένα γκολ του Κιάρτανσον στο 80’ έδωσε το βαθμό στην ομάδα του Περιστερίου – Πολύ κακό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους που είχαν προηγηθεί με τον Βινίσιους.

Ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος σε ένα παιχνίδι νευρικό, με αέρα που δυσκόλεψε τη ζωή των παικτών και λιγοστές ευκαιρίες. Η ομάδα της Βοιωτίας προηγήθηκε στο ματς που είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά είδε τον Ατρόμητο να φεύγει με την ισοπαλία καθώς το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Γερεμέγεφ, ήταν σαφώς πιο επιθετικοί στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με τον Βινίσιους. Ο Κιάρτανσον στην μοναδική φάση του Ατρόμητου στο ματς ουσιαστικά, έκανε το 1-1 στο 80’. Διαμορφώνοντας αποτέλεσμα «μαχαιριά» για τους γηπεδούχους και την προσπάθειά τους να μείνουν στην κατηγορία. Οι Περιστεριώτες έφτασαν τους 33 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός με 19 είναι σε δύσκολη θέση.

Το ματς άρχισε με τον αέρα να επηρεάζει τις προσπάθειες των παικτών και τον Λεβαδειακό να δείχνει περισσότερο αποφασισμένος για να ρισκάρει δημιουργικά. Στατικές φάσεις και κάποιες ημιτελείς προσπάθειες που δεν οδήγησαν σε απειλές, οδήγησαν το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο με τους γηπεδούχους να κλείνουν τον Ατρόμητο στο μισό γήπεδο. Βοηθούμενοι κι απ’ τον αέρα.

Στο 16’ ο Τσάπρας βρέθηκε στο έδαφος στην περιοχή, ο Φωτιάς δεν έδειξε τίποτα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για μαρκάρισμα του Ντε Μποκ. Οι ευκαιρίες δεν έρχονταν, με τις σέντρες και τα σουτ να φεύγουν ψηλά ή να γίνονται εύκολη υπόθεση για τους τερματοφύλακες. Στο ημίωρο ο Ατρόμητος που είχε ισορροπήσει την αναμέτρηση, διαμαρτυρήθηκε για χέρι σε σουτ του Μαυρομμάτη, χωρίς όμως να υπάρχει παράβαση σύμφωνα με διαιτητή και VAR.

Ο Σαχπεκίδης έκανε τη σέντρα με τον Γιαννιώτα να μην πιάνει καλά την κεφαλιά στο 32’. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης έπιασε πολύ καλό σουτ, με τον Γιαννιώτη εντυπωσιακά να διώχνει και να σώζει την ομάδα του. Ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο Παζ στο 41’ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ο Χάμοντ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Με τον Λεβαδειακό να έχει τα ηνία, αλλά οι ευκαιρίες λιγοστές. Σε ματς που είχε πολλά κόρνερ, όμως όχι και σοβαρές απειλές στις δύο εστίες.

Ο Πετράκης έκανε αλλαγές για να κάνει ακόμη επιθετικότερη την ομάδα του. Ο Λεβαδειακός στο δεύτερο μέρος άρχισε ορμητικά, δείχνοντας πως θέλει το ματς. Στο 51’ μάλιστα είχε δοκάρι. Ο Γερεμέγεφ που είχε περάσει στο ματς, έκανε πολύ δυνατό σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ατρόμητου. Ένα λεπτό μετά, ο Γιαννιώτας πήρε την κεφαλιά, με τον Γιαννιώτη να κρατά το μηδέν.

Ο Ατρόμητος κυρίως με κάποια σουτ του Έντερ προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Στο 64’ ο Γερεμέγεφ διαμαρτυρήθηκε για χέρι-πέναλτι, με τη φάση να εξετάζεται απ’ το VAR χωρίς να υποδεικνύεται το παραμικρό.

Ο Σουηδός στο 68’ έγινε πάλι πολύ απειλητικός, όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Δύο λεπτά μετά, η ομάδα της Βοιωτίας κατάφερε να προηγηθεί. Στο 70’ ο Νταμπό εκτέλεσε κόρνερ, ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά και χωρίς κάποια παρεμβολή η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Η φάση εξετάστηκε για οφσάιντ, το οποίο δεν υπήρχε κι έτσι το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τρεις στην άμυνα, δείχνοντας πως θέλουν να κρατήσουν το σκορ. Ο Ατρόμητος αμέσως πήρε περισσότερα ρίσκα, με τον Ρομπάιγ να απειλεί, τον Γκροφ να διώχνει και τον Μαυρομμάτη να στέλνει την μπάλα άουτ λίγο μετά το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 80ο λεπτό του ματς. Ο Κιάρτανσον ήταν αυτός που έκανε το 1-1, μετά από σέντρα του Ροτάριου.

Τα λεπτά που ακολούθησαν βρήκαν τον Λεβαδειακό να προσπαθεί, αλλά χωρίς τρόπους να απειλήσει και με το άγχος να τον έχει «λυγίσει». Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο, αποτέλεσμα που σαφώς δε βολεύει καθόλου τον Λεβαδειακό που ήθελε πάση θυσία τη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γ. Πετράκης): Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Βινίσιους, Παζ, Παναγιώτου (46’ Γερεμέγεφ), Μεχία (85’ Μπελμόντ), Χάμοντ (46’ Νταμπό), Νίκας, Γιαννιώτας (61’ Σακό), Σαχπεκίδης (76’ Βρακάς)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κ. Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομάτης, Χατζηϊσαΐας, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (76’ Κιάρτανσον), Έντερ, Φριντγιόνσον (69’ Οικονομίδης), Κλωναρίδης (46’ Ροτάριου), Τζαβίδας (69’ Κωτσόπουλος), Ρομπάιγ  (81’ Τζοβάρας).