Λεβαδειακός-Ολυμπιακός 0-1: Ο Ανδρούτσος «λύγισε» τους Βοιωτούς πριν τη «μάχη» με την ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό που ζορίστηκε αλλά επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού εκτός έδρας και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» σκέφτονται το ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ στο Φάληρο
Ο Λεβαδειακός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με ένα γκολ του Ανδρούτσου στο 40ο λεπτό επέστρεψαν στις νίκες (1-0) μετά την ισοπαλία κόντρα στον Παναθηναϊκό και πλέον ετοιμάζονται για το ντέρμπι με την ΑΕΚ την Κυριακή στο Φάληρο, όπου θα κλείσει και ο πρώτος γύρος της Super League και θα υπάρξει η διακοπή λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πλέον με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τους 24 βαθμούς, τέσσερις πίσω από την ΑΕΚ που είναι στους 28 βαθμούς. Από την πλευρά του ο Λεβαδειακός έμεινε στους επτά βαθμούς στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε μόλις στο δεύτερο λεπτό όταν ο Χουάνγκ έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού.

Η δεύτερη ευκαιρία άνηκε και πάλι στον Ολυμπιακό, όταν στο 7ο λεπτό ο Μπιέλ βγήκε τετ α τετ με τον Μαρκόφσκι, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να παραχωρεί κόρνερ. Στο 18ο λεπτό λίγο έλειψε να έρθει το 0-1 για τον Ολυμπιακό, όταν μετά από κεφαλιά του Μασούρα προς τον Ελ Αραμπί, υπήρξε ασυννενοησία ανάμεσα σε Μάρκοβιτς και Βινίσιους, με τον δεύτερο να σώζει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο τα δίχτυα τελικά στο 41ο λεπτό του αγώνα με σκόρερ τον Ανδρούτσο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους όταν μετά από κάθετη του Ελ Αραμπί στον Μασούρα, ο Έλληνας επιθετικός έγινε επικίνδυνος αλλά πρόλαβε και έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Μάρκοβιτς. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από την έδρα του Λεβαδειακού.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (86΄Τσιριγώτης), Βήχος, Βινίσιους, Σκβάρκα (46΄Γιαννιώτας), Πέτρε (46 Δούμτσιος), Βρακάς, Λιάγκας (39΄Τζημόπουλος), Νίκας, Τσάπρας.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (77΄Άβιλα), Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (77΄Μπόουλερ), Μπιέλ (83΄ Φορτούνης), Χάμες (83΄Σαμασέκου), Ελ Αραμπί (64΄Μπακαμπού).