Ποδόσφαιρο

Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός 2-2 (4-1): Αποκλείστηκαν στα πέναλτι από το Champions League οι ερυθρόλευκοι, στο Europa League με Σλόβαν

Η Λουντογκόρετς απέκλεισε τον Ολυμπιακό στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-1. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 2-2 με τους ερυθρόλευκους να αγωνίζονται με δέκα παίκτες απ’ το 86′.

Ο Ολυμπιακός δεν θα συνεχίσει στο Champions League. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 4-1 στα πέναλτι απ’ τη Λουντογκόρετς (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση) και έτσι θα συνεχίσουν στα playoffs του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Οι ερυθρόλευκοι πάλεψαν σε ένα δύσκολο παιχνίδι, το οποίο είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 2-2 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου ματς, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, όπου ο Ολυμπιακός βρισκόταν για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή του ιστορία. Η ομάδα του Μαρτίνς, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες απ’ το 86′ εξαιτίας αποβολής του Μπα, δεν τα κατάφερε, με τον Λαλά να είναι ο μοναδικός που σκόραρε.

Δείτε ακόμη: Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός 2-2 (4-1 πεν.): Τα γκολ του αγώνα (video)

Καμία ομάδα ξεκάθαρα το πάνω χέρι
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-3-3, με τον Αραμπί στην κορυφή, ενώ έκπληξη ήταν η επιλογή του Βρουσάι αντί του Βαλμπουενά στα εξτρέμ. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αγχωμένα στον αγωνιστικό χώρο με τη Λουντογκόρετς να έχει την ορμή της έδρας της. Πάντως, αρχικά καμία ομάδα απ’ τις δύο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάτι ουσιαστικό.

Μετά το δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός, έπειτα απ’ τις παραινέσεις του Μαρτίνς, κράτησε περισσότερο την μπάλα, την κυκλοφόρησε και προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Δεν είχε, ωστόσο, μεγάλη διάρκεια με τη Λουντογκόρετς απ’ την πλευρά της να γίνεται επικίνδυνη. Στο 18′ ο Νεντιάλκοβ πραγματοποίησε την πρώτη τελική για τους Βούλγαρους, ενώ ο Ικοκό έπιασε σουτ στην κίνηση που πέρασε άουτ δύο λεπτά αργότερα.

Καμία ομάδα δεν έπαιρνε ξεκάθαρα τα ηνία του αγώνα έως και το 30ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός με σουτ του Αραμπί χτύπησε την πόρτα της Λουντογκόρετς.

Μπροστά οι ερυθρόλευκοι με Εμβιλά
Ο Ολυμπιακός στο 31ο λεπτό πήρε και το προβάδισμα. Έπειτα από κόψιμο του Καμαρά, Ο Μασούρας έβγαλε τη σέντρα απ’ τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο ξεχασμένος Εμβιλά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα και μαζί τη δυνατότητα να διαχειριστούν το παιχνίδι.

Η Λουντογκόρετς αύξησε την πίεση της, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως όποτε χρειάστηκε η άμυνα του Ολυμπιακού καθάρισε. Παράδειγμα το κόψιμο του Μπα πάνω στον Ντεσπότοβ στο 42ο λεπτό πριν να εκτελέσει τον Τζολάκη. Η ομάδα του Μαρτίνς, μάλιστα, επιχείρησε να χτυπήσει και στην αντεπίθεση, αλλά χωρίς επιτυχία.

Έφεραν τούμπα το ματς οι Βούλγαροι
Η Λουντογκόρετς μπήκε ορεξάτη στο β’ μέρος θέλοντας να ισοφαρίσει. Πατούσε από νωρίς στην περιοχή του Ολυμπιακού και επιχειρούσε να δημιουργήσει καταστάσεις. Σε μία εξ αυτών οι Βούλγαροι ισοφάρισαν, έπειτα από λάθος του Ρούμπεν Σεμέδο. Ο Μπατζί έκανε το γέμισμα, ο Σωτηρίου πήρε κεφαλιά στην περιοχή, ο Πορτογάλος αμυντικός προσπάθησε να διώξει, όμως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας.

Η βουλγάρικη ομάδα μπόρεσε να φέρει τούμπα το παιχνίδι σε σύντομο χρονικό διάστημα και ενώ ο Ολυμπιακός είχε αλλάξει τον σχηματισμό του σε 3-4-3. Ο Ανδρούτσος στην προσπάθεια του να προστατέψει την μπάλα μάρκαρε αντικανονικά τον Ντεσπότοβ, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα. Ο Σωτηρίου ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε για το 2-1 στο 57′.

Ο Αραμπί με πέναλτι έστειλε το ματς στην παράταση
Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ο Γκονσάλβες χτύπησε με το πόδι του τον Αραμπί στο κεφάλι στο 67′ στην προσπάθεια του να διώξει. Μάλιστα, ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι και το καταλόγισε έπειτα από συζήτηση με τον βοηθό. Ο Αραμπί ήταν εύστοχος και κατάφερε να γράψει το 2-2 στο 68ο λεπτό του παιχνιδιού.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης απ’ τον Αραμπί, η Λουντογκόρετς ήταν εκείνη που βγήκε μπροστά και προσπάθησε να απειλήσει τον Ολυμπιακό. Ο Τζολάκης έδειξε την αξία του προβαίνοντας σε σημαντικές επεμβάσεις. Στο 74′ ο Σωτηρίου από κοντά μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, με τον νεαρό κίπερ των ερυθρόλευκων να διώχνει κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντεσπότοβ απείλησε με τον Τζολάκη ξανά να αποκρούει.

Στο 86ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Μπα έκανε το τάκλιν πάνω στον Ντεσπότοβ και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έως και το τέλος της κανονικής διάρκειας και υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Δεν έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση
Η Λουντογκόρετς είχε στην παράταση τα ηνία θέλοντας να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή. Μπορεί βέβαια να είχε την κατοχή, όμως δεν είχε τις μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος. Στο 97′ ο Ροτάριου έκανε ένα γέμισμα δίχως τύχη, ενώ στο 99′ ένα μακρινό σουτ του Σαντάνα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να εμφανιστεί πιο μαχητικός και ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει την κατοχή της μπάλας στη Λουντογκόρετς. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά σε ένα ματς με αγχωτική εξέλιξη και έτσι οδηγήθηκε στην παράταση.