Μακάμπι – Ολυμπιακός 90-84: Κατάρρευση σε 4η περίοδο, πρώτη εκτός έδρας ήττα (+videos)

Στο 6-3 οι ερυθρόλευκοι (2-2 εντός και 4-1 εκτός), στο 5-4 οι Ισραηλινοί (5-1 εντός και 0-3 εκτός) που συνεχίζουν να παίζουν σπουδαίο μπάσκετ στο Γιαντ Ελιάου και να δυσκολεύονται όταν περνούν τα σύνορα. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (21 πόντοι), στην άστοχη βραδιά του Σάσα Βεζένκοβ (6/16 σουτ).

Ο MVP

Λορέντζο Μπράουν και Γουέιντ Μπάλντουιν ήταν οι κορυφαίοι της Μακάμπι, αξίζουν να μοιραστούν το βραβείο του MVP. Ο πρώτος γέμισε τη στατιστική του σε σκοράρισμα, ριμπάουντ, ασίστ, ο δεύτερος έκανε πράγματα και θαύματα κυρίως στο πρώτο μέρος για να κρατήσει την ομάδα του Τελ Αβίβ κοντά στο σκορ όταν ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Αϊζέια Κάναν δεν βοήθησε ούτε αυτή τη φορά στο σκοράρισμα και αποβλήθηκε μετά από δύο αντιαθλητικά φάουλ σε 13:08 συμμετοχής. Ο Αμερικανός έβαλε δύο καλάθια στο ξεκίνημα του β’ μέρους όταν ο Μπαρτζώκας τον υποστήριξε, αλλά τελικά δεν πρόλαβε να προσφέρει κάτι περισσότερο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με έξι λάθη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Μακάμπι, αλλά και με 6/9 τρίποντα, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει εννέα πόντους από τα λάθη των αντιπάλων του. Στο ημίχρονο η διαφορά στο ριμπάουντ ήταν τεράστια (23-9), το ίδιο και η διαφορά στη δημιουργία (7-13), με τον Βεζένκοβ να έχει περισσότερα από τα μισά “σκουπίδια” της ομάδας του και τον Μπάλντουιν το 1/3 των πόντων της δικής του. Στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 22/24 βολές και 14 περισσότερα ριμπάουντ (12-5 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες), με τους Πειραιώτες να παίρνουν σκορ ουσιαστικά από μόλις τέσσερις παίκτες τους.

Ο αγώνας

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που πήρε επτά πόντους από τους φόργουόρντ του για να μπει μπροστά (3-7 στο 4′) και να δώσει τη μπαγκέτα στον βασικό του πόιντ γκαρντ. Ο Γουόκαπ έφτασε τις πέντε ασίστ στο μέσο της περιόδου, την ώρα που ο Μπάλντουιν ήταν ο μοναδικός των γηπεδούχων σε καλή κατάσταση. Σε πολύ καλή για την ακρίβεια, καθώς έβαλε τρία τρίποντα για το 11-15 στο 6′, χωρίς όμως οι Πειραιώτες να τρομάξουν. Η είσοδος του Σλούκα και ένα δικό του σουτ από τη γωνία τους κράτησε μπροστά (14-18 στο 8′), όχι όμως για πολύ καλός καθώς τα συνεχόμενα περιφερειακά σουτ της Μακάμπι και ένα 8-2 την έβαλαν μπροστά στο φινάλε της περιόδου.

Ο Μπαρτζώκας κράτησε τον Γουόκαπ στο παρκέ στην έναρξη της δεύτερης, εκείνος έφτασε τις επτά ασίστ, το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον Σλούκα και τον Πίτερς να παίρνουν τη σκυτάλη για το 28-33 στο 13′ και τη Μακάμπι να στέκεται κοντά χάρη στην ποιότητα των Αμερικανών της. Ο Σλούκας ήταν σε απίθανη κατάσταση (34-38 με τρίποντο από την κορυφή), αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ξεφύγει. Και όσο δεν μπορούσε να ξεφύγει, τόσο πιο δυνατή ένιωθε η Μακάμπι, με τον Μπράουν να γράφει το 41-40 για τη 10η αλλαγή στο προβάδισμα (!) σε 18 λεπτά και το ημίχρονο να κλείνει στο 43-45.

Το β’ μέρος άνοιξε με δίποντο του Κάναν για το 43-47, με τον Αμερικανό να κάνει αμέσως μετά αντιαθλητικό φάουλ, αλλά να βάζει κι άλλο μεγάλο καλάθι για το 46-51 στο 24′. Στη συνέχεια ο Βεζένκοβ πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του με σκορ και με δημιουργία, η πρώτη του ασίστ οδήγησε σε τρίποντο του Παπανικολάου για το 46-56, όμως το δεύτερο αντιαθλητικό του Κάναν τον έστειλε στα αποδυτήρια στο 26′ και η Μακάμπι πήρε από αυτή τη φάση τέσσερις πόντους για να μειώσει στους έξι. Εκεί οι Βεζένκοβ – Λαρεντζάκης απάντησαν με ένα 2-7 για το +11, ο Παπανικολάου έβαλε τρίποντο για το 56-66 και η Μακάμπι συνέχισε να τα περιμένει όλα από τον Μπάλντουιν που ήταν σπουδαίος, αλλά απελπιστικά μόνος.

Το μπασκετικό ξύλο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν εξωφρενικό, με τη Μακάμπι να τρέχει ένα γρήγορο 10-2 και να παίρνει το προβάδισμα (73-71) με τρίποντο του Μάρτιν από τη γωνία. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε timeout, ο Λαρεντζάκης σκόραρε για το 73-74, όμως ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατέρρευσε. Η Μακάμπι έτρεξε ένα 7-0 για το +6 (80-74), με τον Λαρεντζάκη να βάζει κι άλλο τρίποντο για το 80-77, αλλά τους Πειραιώτες να μένουν εκεί και να λυγίζουν από μία ομάδα που άξιζε περισσότερο τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 16/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 22/24 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 14/18 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η Μακάμπι θα παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (24/11 στις 18:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (24/11 στις 21:00).