Μακάμπι Τελ Αβίβ-Άρης 2-0: Γιοβάνοβιτς και Ζαχάβι έδωσαν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στους Ισραηλινούς

Με την άμυνα του Άρη σε πλήρη αποσύνθεση, η Μακάμπι τελ Αβίβ επικράτησε 2-0 των Θεσσαλονικιών και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα play offs του Conference League.

Ο Χουλιάν Κουέστα έπαιζε στην κυριολεξία μόνος του και αν δεν βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα το σκορ θα είχε πάρει μεγάλη έκταση. Οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος έχουν να ανέβουν βουνό στον επαναληπτικό του «Κλεάνθης Βικελίδης» και θα πρέπει να υπερβάλλουν εαυτό για να προκριθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Θέλουν νίκη με τρία γκολ διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία αφού ο ρέφερι από την Ολλανδία επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των Ισραηλινών, ενώ φωνάζουν δικαιολογημένα για τη μη αποβολή του Σαμπορίτ (προς το τέλος της αναμέτρησης) που έκανε σκόπιμο χέρι ενώ είχε κίτρινη κάρτα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άρης 2-0: Γκολ και φάσεις (video)

Σωτήρας ο Κουέστα
Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε μόλις στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από μεγάλη μπαλιά, ο Κανιτσόβσκι βγήκε απέναντι στον Κουέστα, πλάσαρε, αλλά ο Ισπανός πορτιέρε απέκρουσε σωτήρια. Τέσσερα λεπτά μετά η Μακάμπι απείλησε ξανά, με τον Κουέστα να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Σαμπορίτ.

Στο 19ο λεπτό ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Μαντσίνι επιχείρησε το σουτ και ο Πέρετζ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μακάμπι και νέα σωτήρια επέμβαση του Κουέστα που νίκησε τον Γιοβάνοβιτς από κοντά στο 23΄.

Νέα αδράνεια στην άμυνα του Άρη και 1-0 η Μακάμπι
Η πίεση των παικτών του Βλάνταν Ίβιτς απέδωσε καρπούς στο 29΄ με τον Γιοβάνοβιτς να νικάει αυτή τη φορά τον Κουέστα και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης έχασε απίστευτη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ματέο βρήκε τον Μαντσίνι στην περιοχή, ο δεύτερος έκανε το σουτ και ο Πέρετζ εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ.

Φύλακας άγγελος ο Κουέστα

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό η Μακάμπι λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Κουέστα απέκρουσε σωτήρια το κοντινό πλασέ του Χοζές.

Στο 59΄ ο Μπίτον έπιασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ζαχάβι λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε την εξ επαφής κεφαλιά του επιθετικού της Μακάμπι και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Κλοχ πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ισπανός πορτιέρε νίκησε στο τετ α τετ τον Πέριτσα.

Στο 75΄ ο Άρης έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Πέρετζ απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το σουτ του Καμάτσο.

Τρία λεπτά μετά, η Μακάμπι απείλησε με τον Ζαχάβι να κάνει το σουτ και η μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Σκόραρε στην επιστροφή του ο Ζαχάβι
Ο Πέριτσα πάσαρε στον Ζαχάβι που στον πρώτο του αγώνα μετά την επιστροφή στην ομάδα του λαού σκόραρε και έκανε το 2-0 στο 84΄.
Στο 87΄ ο Άρης άγγιξε το 2-1, αλλά ο Πέρετζ έδιωξε με υπερένταση την κεφαλιά του Ντουκουρέ.
Στο 91΄ το σουτ του Καμάτσο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πέρετζ.

Ασύλληπτη χαμένη ευκαιρία ο Καμάτσο
Οι «κίτρινοι» στις καθυστερήσεις έκρυψαν την μπάλα και ο Καμάτσο στο ένα μέτρο και μπροστά σε κενή εστία, κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ. ΄’Ενα γκολ που αν είχε επιτευχθεί, θα άλλαζε πολλά ενόψει της ρεβάνς στο «Βικελίδης».

Μακάμπι Tελ Αβίβ: Πέρετζ, Ζεράλδες, Χοζές (62΄ Κλοχ), Γεινί, Σαμπορίτ, Μπίτον (62΄ Ναχμίας), Όβερεν (92΄ Ρίκον), Γκλέιζερ, Κούβας (66΄ Ζαχάβι), Κανικόβσκι και Γιοβάνοβιτς (66΄ Πέριτσα)

Άρης: Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81΄ Μαζικού), Εμπακατά, Ντουκουρέ, Νταμπό (81΄ Ντιόπ), Ιτούρμπε (63΄ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (51΄ Γκαρθία), Μαντσίνι (63΄ Πάλμα) και Γκρέι.