Μάλτα-Ελλάδα 2-2: Έσωσε την παρτίδα με Φούντα (+videos)

Μάλτα-Ελλάδα: Η Εθνική ομάδα έδειξε καλά στοιχεία και αδυναμίες στη φιλική ισοπαλία στη Βαλέτα.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το φιλικό της Εθνικής Ελλάδας με τη Μάλτα στη Βαλέτα, σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Η «γαλανόλευκη» αντιμετώπισε προβλήματα, αλλά έδειξε χαρακτήρα και πάλεψε για να γυρίσει το ματς. Ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στο 39’, αλλά οι Μαλτέζοι με τον Ντεγκαμπριέλε στο 54’ και το πέναλτι του Τεουμά στο 68’ ανέτρεψαν το σκορ. Όμως ο Φούντας στο 86’ ισοφάρισε σε 2-2 και έχασε ευκαιρία στο τέλος να δώσει και τη νίκη στην Εθνική.

Με αρκετά νέα πρόσωπα, αλλά το 4-3-3 να διατηρείται, παρέταξε ο Γκουστάβο Πογέτ την Εθνική Ελλάδας στο φιλικό με τη Μάλτα στη Βαλέτα. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με την Εθνική ομάδα να έχει την κατοχή της τη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 14’, με το σουτ του Τεουμά να περνά δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη.

Η δυσκολία ανάπτυξης της Εθνικής και της δημιουργίας ευκαιριών ήταν μεγάλη, καθώς η Μάλτα φρόντιζε να κόβει κάθε πάσα και να μην επιτρέπει να απειληθεί η εστία του Μπονέλο.

Στο 39’ όμως ο Πέλκας έδωσε στον Μπακασέτα, ο οποίος βρήκε τον χώρο και έκανε το σουτ, πετυχαίνοντας το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πογέτ έριξε στη μάχη τους Κουλιεράκη και Μπουχαλάκη. Στο 48’ ο Ιωαννίδης μετά από μπαλιά του Μάνταλου προσπάθησε να πλασάρει από δύσκολη γωνία τον Μπονέλο, αλλά ο γκολκίπερ της Μάλτας έδιωξε σε κόρνερ.

Η Μάλτα στο 54’ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Γκιλομιέρ έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα για τον Ντεγκαμπριέλε, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 66’ η Μάλτα κέρδισε πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπουχαλάκη μέσα στην περιοχή. Ο Τεουμά ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ευστόχησε, για το 2-1.

Στο 77ο λεπτό ο πάγκος της Εθνικής διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στον Λουξεμβούργιο διαιτητή για πέναλτι (χέρι) ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με αποτέλεσμα να δει κόκκινη κάρτα ο Μπάρκας που ήταν στον πάγκο (!) και κίτρινες ο Πογέτ και ο Φύσσας, κι όλα αυτά σε φιλικό αγώνα…

Η Εθνική ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ειδικά μετά την είσοδο των Φούντα και Δουβίκα. Στο 84’ ένα σουτ του Φούντα βρήκε στον Δουβίκα και ο Μπονέλο απέκρουσε. Στο 86’ όμως, ο Κυριακόπουλος έκανε τη σέντρα για τον Δουβίκα, εκείνος δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ, η μπάλα στρώθηκε στον Φούντα, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε σε 2-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Φούντας έπιασε το βολ πλανέ από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, αλλά ο Μπονέλο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα σε αυτό το φιλικό.

Μάλτα (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Σ. Μποργκ (46’ Απάπ), Πέπε, Τζ. Μποργκ, Ζ. Μπονγκ (52’ Κορμπολάν), Γκιλομιέρ, Τεουμά, Καμενζούλι, Ντίμεχ, Π. Μπονγκ, Ντεγκαμπριέλε.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46’ Κουλιεράκης), Γιαννούλης (80’ Κυριακόπουλος), Σιώπης (80’ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάννης, Ιωαννίδης (68’ Δουβίκας), Πέλκας (68’ Φούντας).