Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρόμα 6-2: “Κόκκινοι Διάβολοι” για κούπα (+video)

Μια επιβλητική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο δεύτερο μέρος με τη Ρόμα των πολλών προβλημάτων τη διέλυσε με 6-2 γυρνώντας το παιχνίδι από το 1-2 όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ και είναι με το ένα πόδι στον τελικό του Europa League.

Θέση στον φετινό τελικό του Europa League έκλεισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την επικράτηση της με 6-2 επί της Ρόμα με μια επιβλητική εμφάνιση των “κόκκινων διαβόλων” στο δεύτερο 45λεπτο του “Ολντ Τράφορντ”.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 από τους Ιταλούς που όμως έπαιξαν με πολλές απουσίες και έκαναν και τρεις αναγκαστικές αλλαγές μέχρι το 37′, κατάφεραν στο δεύτερο 45λεπτο να πετύχουν πέντε γκολ και να φτάσουν σε ένα επιβλητικό σκορ.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Μπρούνο Φερνάντες, Καβάνι (πέτυχαν από δύο γκολ) και Πογκμπά που σημείωσε επίσης ένα τέρμα. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Γκρίνγουντ που είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση.

ΓΚΟΛ Η ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ, ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΡΟΜΑ
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση ενώ η Ρόμα είδε τον Βερτού να εγκαταλείπει μόλις στο 5′ τον αγωνιστικό χώρο όντας τραυματίας. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 9′ όταν ο Πογκμπά έδωσε στον Καβάνι αυτός με τη μία πάσαρε στον Μπρούνο Φερνάντες που τσίμπησε τη μπάλα προ του Λόπεθ και έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το 1-0 προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση και κέρδισαν πέναλτι στο 12′ σε χέρι του Πογμπά. Ο Πελεγκρίνι ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 1-1 στο 15′ της αναμέτρησης.

Το γκολ που έβαλε η Ρόμα και τα προβλήματα που έδειχνε να έχει η Γιουνάιτεντ έγειραν την αναμέτρηση υπέρ των Ιταλών στο πρώτο μέρος με τους “Ρωμαίους” να φτάνουν στην ανατροπή στο 33′ όταν ο Μχιταριάν έδωσε στον Πελεγκρίνι, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Τζέκο που με πλασέ από κοντά διαμόρφωσε το 2-1.

Η Ρόμα είχε κάποιες ακόμα καλές στιγμές για να πετύχει ένα ακόμη γκολ αλλά δεν τα κατάφερε στο πρώτο μέρος ενώ παράλληλα είδε τους Λόπεθ και Σπινατσόλα να αποχωρούν και αυτοί τραυματίες στο 28′ και το 37′ αντίστοιχα. Δύο αναγκαστικές αλλαγές που έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος.

ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΒΑΝΙ
Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με τον Έντινσον Καβάνι να παίρνει το όπλο του και να ηγείται της αντεπίθεσης των γηπεδούχων. Ο επιθετικός από την Ουρουγουάη ισοφάρισε για την ομάδα του σε 2-2 στο 48′ με ένα εκπληκτικό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι μετά από ασίστ του Φερνάντες.

Στο 64′ ο Καβάνι ήταν στο σωστό σημείο για να τελειώσει την επίθεση της Γιουνάιτεντ που ξεκίνησε από τον Φερνάντες ο οποίος έδωσε στον Μπισάκα ο οποίος έκανε το σουτ ο Μιράντε απέκρουσε ασθενώς με τον φορ των γηπεδούχων να γράφει το 3-2.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός ήταν και πάλι πρωταγωνιστής της φάσης όταν σε παράλληλη μπαλιά του Ράσφορντ από τα δεξιά προσπάθησε με τακουνάκι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Σμόλινγκ να τον ανατρέπει. Ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι και ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση με τον Πορτογάλο σπεσιαλίστα να μην αστοχεί και να γράφει το 4-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους όταν σε κόρνερ από τα δεξιά ο Σο εκτέλεσε με πάσα προς τον Φερνάντες. Αυτός έκανε μια γλυκιά σέντρα προς το ύψος του πέναλτι με τον Πογκμπά να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-2.

Το τελικό 6-2 διαμόρφωσε στο 86′ ο Γκρίνγουντ που είχε περάσει λίγη ώρα νωρίτερα στην αναμέτρηση με διαγώνιο σουτ μετά από πάσα του Καβάνι.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μακτόμινεϊ, Φρεντ (83′ Μάτιτς), Ράσφορντ (76′ Γκρίνγουντ), Φερνάντες (89′ Μάτα), Πογκμπά, Καβάνι.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ (28′ Μιράντε), Σμόλινγκ, Κριστάντε, Ιμπάνιεζ, Κάρσντορπ, Ντιαβαρά, Βερτού (5′ Βιγιάρ), Σπινατσόλα (37′ Πέρεζ), Πελεγκρίνι, Τζέκο, Μχιταριάν.