Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 9-0: Την σκόρπισε στους εννιά ανέμους (+video)

Ο Γιάνκεβιτς αποβλήθηκε στα 79 δευτερόλεπτα και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν λυπήθηκε τη Σαουθάμπτον (που από το 87′ έπαιζε με 9 παίκτες), την συνέτριψε με 9-0, ισοφάρισε την ευρύτερη σε σκορ νίκη της στην Premier League και έπιασε στην κορυφή (με δύο ματς περισσότερα όμως) τη Σίτι.

ΗΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε το βράδυ της Τρίτης (2/2) τη Σαουθάμπτον για την 22η αγωνιστική της Premier League και όλα έγιναν πιο εύκολα μόλις 79 δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του ματς όταν ο Άλεξ Γιάνκεβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στον ΜακΤόμινεϊ.

Η Γιουνάιτεντ δεν λυπήθηκε τη Σαουθάμπτον και την συνέτριψε με 9-0. Ισοφάρισε την πιο ευρεία νίκη της σε επίπεδο Premier League. Είχε νικήσει με το ίδιο σκορ την Ίπσουιτς το 1995.

Επτά διαφορετικούς σκόρερ είχε στο ματς η Γιουνάιτεντ και είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας αγγλικού πρωταθλήματος μετά το 2012 και την αναμέτρηση της Τσέλσι με την Άστον Βίλα.

Δεύτερη εννιάρα που δέχετα μέσα σε δύο χρόνια η Σαουθάμπτον. Το 2019 είχε γνωρίσει την εντός έδρας (0-9) από τη Λέστερ.

Ο Γουάν Μπισάκα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ο Ράσφορντ έκανε το 2-0 στο 25ο. Αυτό ήταν το 83ο γκολ, ανέβηκε στη 14η θέση των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών της Γιουνάιτεντ, προσπερνώντας τον Ερίκ Καντονά.

Το 3-0 έγινε ύστερα από τέσσερα λεπτά (34′) με το αυτογκόλ του Μπέντναρεκ.

Στο 39′ ήλθε ο Καβάνι να κάνει το 4-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι φυσικά δεν σταμάτησαν. Κράτησαν περισσότερα για το δεύτερο μέρος.

Ο Μαρσιάλ στο 69′ έκανε το 5-0, ο ΜακΤόμινεϊ ύστερα από δύο λεπτά (71′) το 6-0. Στο 87ο λεπτό ο Ντιν σφύριξε πέναλτι και απέβαλε τον Μπέντναρεκ, ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε, ευστόχησε και έκανε το 7-0.

Στο 90ό είχαμε το δεύτερο γκολ του Μαρσιάλ και όγδοο της Γιουνάιτεντ για το 8-0. Το τελικό σκορ (9-0) διαμόρφωσε ο Τζέιμς στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 44 βαθμούς και έπιασε στην πρώτη θέση της Premier League τη Σίτι. Η ομάδα του Σόλσκερ, ωστόσο, έχει και δύο ματς περισσότερα από εκείνη του Γκουαρδιόλα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (46′ Φαν ντε Μπέεκ), Μακ Τόμινι, Φρεντ, Ράσφορντ (60′ Τζέιμς), Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ, Καβάνι (46′ Μαρσιάλ).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μακ Κάρθι, Ράμσεϊ, Μπεντνάρεκ, Στέφενς, Μπερτράντ, Τζενέπο (78′ Τσάπτσετ), Γουρντ-Πρόους, Γιάνκεβιτς, Άρμστρονγκ, Άνταμς, Ίνγκς (70′ Ρέντμοντ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Τρίτη 2 Φεβρουαρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Μπρομ 2-1 (56′ Μπογκλ, 73′ Σαρπ / 41′ Φίλιπς)

Γουλβς – Άρσεναλ 2-1 (45+5′ πεν. Ρούμπεν Νέβες, 49′ Μουτίνιο / 32′ Πεπέ)

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 1-2 (2′ Σέλβι / 21′ Ρίντεβαλντ, 25′ Κέιχιλ)

Μάντσεεστερ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 9-0 (18′ Γουάν Μπισάκα, 25′ Ράσφορντ, 34′ Μπέντναρεκ (αυτ), 39′ Καβάνι, 69′, 90′ Μαρσιάλ, 71′ Μακ Τόμινεϊ, 87′ Μπρούνο Φερνάντες, 93′ Τζέιμς)