Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0: Στο ίδιο έργο θεατές…

Σε ένα ματς που έμοιαζε με εκείνο στο Πόρτο, ο Ολυμπιακός έχασε και από την Σίτι στο Μάντσεστερ (3-0) και έμεινε στους 3 βαθμούς στο Champions League..

Οι Πειραιώτες για δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας αναμέτρηση στον όμιλο δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και δέχθηκαν ένα γρήγορο τέρμα. Κόντρα στην Πόρτο, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είδαν την εστία τους να παραβιάζεται στο 11ο λεπτό, ενώ κόντρα στην Σίτι, ο Τόρες «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό με ένα λεπτό διαφορά.

Οι Νταμπλούχοι Ελλάδας χρειάστηκαν μεγαλύτερο διάστημα για να αντιδράσουν, αλλά κατάφεραν να προκαλέσουν προβλήματα στους γηπεδούχους, κυρίως στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως, και πάλι δέχθηκαν ένα τέρμα λίγο πριν το τέλος, με τον Ζεσούς να «κλειδώνει» το «τρίποντο» στο 80’ με τρομερό σουτ από πλάγια θέση. Η διαφορά της αναμέτρησης με τους «πολίτες» σε σχέση με τον αγώνα με την Πόρτο ήταν πως οι Βρετανοί βρήκαν ένα ακόμα τέρμα, στο 90’ με τον Ζοάο Κανσέλο.

Δείτε τα highlights και τα γκολ του αγώνα

Η… σκακιέρα των δύο προπονητών
Με σύστημα 4-3-3 παρουσίασε την Μάντσεστερ Σίτι ο Πεπ Γκουαρντιόλα στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Ο Ισπανός τεχνικός είχε κάτω από τα δοκάρι τον Έντερσον, οι Γουόλκερ και Ζιντσένκο ήταν στα δύο άκρα και οι Στόουνς και Άκε στο κέντρο της άμυνας. Οι Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε και Φόντεν ήταν στην μεσαία γραμμή, με τους Τόρες, Μαχρέζ και Στέρλινγκ στην επίθεση.

Ανάλογος ήταν και ο σχηματισμός που προτίμησε ο Πέδρο Μαρτίνς για τους «ερυθρόλευκους» καθώς είχε στην διάθεσή του τους Καμαρά και Μπουχαλάκη. Έτσι, ο Σα ήταν στον «άσο». Ο Ραφίνια στα δεξιά, ο Χολέμπας στα αριστερά και στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Σεμέδο και Σισέ. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά, με τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά, τον Βαλμπουενά στο αριστερό άκρο στην κορυφή βρέθηκε ο Ελ Αραμπί.

Όπως στο… Οπόρτο
Οι Πειραιώτες για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Η Σίτι ανέλαβε άμεσα τα ηνία της αναμέτρησης και αναζήτησε τους διαδρόμους προς την εστία του Σα και προσπάθησε να απειλήσει, κυρίως με στημένες μπάλες. Στο 6’ ο Φόντεν δεν κατάφερε να σκοράρει, όταν το «τακουνάκι» που έκανε κόντραρε στον Ελ Αραμπί, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο άσος της Μάντσεστερ δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά.

Η υπεροχή των γηπεδούχων βρήκε καρπούς λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, στο 12’ οι Τόρες και Ντε Μπρόινε έπαιξαν εξαιρετικά το «1-2», ο πρώτος μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, βρέθηκε απέναντι από τον Σα και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, σε μία φάση που η άμυνα των Πειραιωτών δεν αντέδρασε καθόλου καλά.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βγουν δειλά δειλά από τα καρέ τους, αλλά στο 18’ η σέντρα του Βαλμπουενά βρήκε σε ετοιμότητα τον Έντερσον, ενώ στο 22’ η μπαλιά του Γάλλου μέσου από τα αριστερά ήταν πιο δυνατή για τον Ραντζέλοβιτς να γίνει απειλητικός. Από την πλευρά της η Σίτι διατήρησε την κατοχή και σε κάποιες στιγμές έφτασε με απειλητικές διαθέσεις προς την εστία του Ολυμπιακού.

Στο 27’ ο Στέρλινγκ έκανε το σουτ από τα αριστερά αλλά ο Σα μπλόκαρε, ενώ στο 32’ ο επιθετικός των «πολιτών» σκόραρε με διπλή προσπάθεια, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι αναζήτησαν το δεύτερο γκολ, αλλά στο 42’ ο πορτιέρο των Πειραιωτών αντέδρασε σωστά στην σέντρα του Γουόλκερ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (82′ Κανσέλο), Στόουνς, Άκε, Ζιντσένκο, Γκιντογάν, Φεράν Τόρες, Ντε Μπράινε (85′ Ενμέτσα), Φόντεν (69′ Ρόδρι), Μαχρέζ (69′ Ζεζούς), Στέρλινγκ (82′ Σίλβα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (73′ Μασούρας), Μπουχαλάκης (46′ Πέπε), Βαλμπουενά (85′ Σουντανί), Ραντζέλοβιτς (46′ Μπρούμα), Αραμπί (76′ Χασάν).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Πόρτο επικράτησε της Μαρσέιγ με 3-0.