Μαρσέιγ – Ολυμπιακός 2-1 : Αφού το λέει το VAR, έτσι θα είναι…

Ένας πολύ καλός Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-1 στο ημίχρονο του αγώνα στο “Βελοντρόμ”, αλλά ηττήθηκε χωρίς να είναι χειρότερος από τη Μαρσέιγ με 2-1 χάρη σε δύο εύστοχα πέναλτι του Παγέ που υποδείχθηκαν μέσω VAR.
Πιο τσάμπα ήττα, μάλλον δεν γίνεται. Ένας Ολυμπιακός γεμάτος αυτοπεποίθηση, σωστό πλάνο, καλές επιλογές κι έναν Καμαρά ρυθμιστή και σκόρερ, έφερε το ματς εκεί που ήθελε στο πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 1-0, χάρη στο γκολ του Μαντί στο 33ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, με δύο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων που δεν είδε ο διαιτητής, αλλά υποδείχθηκαν από το VAR και ισάριθμα γκολ του Παγέ από την άσπρη βούλα, οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με 2-1, πιάνοντας τους Πειραιώτες στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου. Ένα αποτέλεσμα πέρα για πέρα άδικο με βάση την εικόνα του αγώνα, αλλά οι λεπτομέρειες και η τύχη δεν ήταν για μία ακόμη φορά με το μέρος των πρωταθλητών Ελλάδας.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Αυτά είναι τα σημεία που καθόρισαν την εξέλιξη του αγώνα:

1. ΜΕ ΒΑΣΙΚΟ ΤΟΝ ΒΡΟΥΣΑΪ
Το είπε και το έκανε ο Πέδρο Μαρτίνς. Παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου ότι υπολογίζει στον Μάριο Βρουσάι και μια μέρα αργότερα τον “κάρφωσε” στην ενδεκάδα αντί του Μασούρα, θέλοντας να εκμεταλλευθεί τον ενθουσιασμό, τη φρεσκάδα, τις δυνάμεις του, αλλά και την ικανότητα στο “ένας με έναν”, σε ένα σχήμα με πολλή ποιότητα, ηγετικές φυσιογνωμίες, αλλά όχι μεγάλη ταχύτητα. Ο 22χρόνος εξτρέμ ξεκίνησε στον αγώνα αριστερά στο 4-4-1-1 του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη σε πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ελ Αραμπί, ενώ ο Καμαρά κάλυψε τον χώρο δεξιά στην επίθεση. Ο Μαντί, ωστόσο, έκλινε εσωτερικά όταν έβγαινε δεξιά ο Φορτού με τους δύο παίκτες να εναλλάσσονται συχνά σε αυτό το σκέλος. Την ίδια στιγμή, ο Βίλας Μπόας επέλεξε το “καθαρό” 4-3-3, με τα καλύτερά του όπλα Τόβεν, Παγέ και Μπενεντέτο στην επιθετική τριάδα.

Μετά από ένα προσεκτικό πρώτο 10άλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” που χθες αγωνίστηκαν με τη μπλε (εκτός έδρας) εμφάνισή τους, όχι μόνο έκοψαν τον αέρα των γηπεδούχων, αλλά πάτησαν για πρώτη φορά με αξιώσεις στην επίθεση, έστω κι αν η κεφαλιά του Αραμπί δεν ανησύχησε τον Μανταντά.

Σε αντίθεση με το προηγούμενο ματς, αυτό με τη Μάντσεστερ Σίτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν σημείο αναφοράς στην επίθεση. Ακούμπησαν τη μπάλα ουκ ολίγες φορές στον Μαροκινό στράικερ, ο οποίος παρά τις λάθος επιλογές σε κάποιες φάσεις, αποτέλεσε κολόνα για το χτίσιμο των επιθέσεων, ενώ ήταν και αρκετά δραστήριος.

2. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ… ΚΑΜΑΡΑ
Σε αργό τέμπο κύλησε το ματς με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν. Δεν είναι υπερβολή, ωστόσο, ότι μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους πιο ενεργητικός φάνηκε στην επίθεση ο Ολυμπιακός παρά οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες της Μαρσέιγ με πολλές πάσες επιχείρησαν να προσεγγίσουν με ασφάλεια την περιοχή του Σα, αλλά χωρίς να αγχώσουν τον Πορτογάλο κίπερ. Σε αντίθεση με προηγούμενα ματς, η παρουσία του Φορτούνη στην ενδεκάδα, αποδείχθηκε επιδραστική στο παιχνίδι όλης της ομάδας, καθώς ο μίστερ 7 και ζήτησε και πήρε και κράτησε τη μπάλα, δίνοντας ανάσες και μέτρα προς την επίθεση.

Η πρώτη επίσκεψη της γαλλικής ομάδας προς την εστία του Σα ήταν ένα πλασέ του Κουζάνς, εντός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, σε γρήγορη αντεπίθεση ο Μπουχαλάκης τάισε υπέροχα τον Φορτούνη στην κίνηση από αριστερά, αλλά η ασίστ προς τον Αραμπί κόπηκε τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό Φορτούνη, Βρουσάι και ασίστ στον Καμαρά, ο Μαντί έπειτα από προσποίηση πυροβόλησε με το αριστερό, ξέρανε τον Μανταντά για το 0-1 (33’). Ένας Ολυμπιακός νοικοκυρεμένος, σωστά τακτοποιημένος στο γήπεδο, με μυαλό και συνοχή έφερε τον αγώνα εκεί που ήθελε. Δύο προσπάθειες στην εστία, η μία στο δίχτυ σε ένα κομβικό χρονικό σημείο.

3. ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ
Έχοντας κοντρολάρει απόλυτα το ρυθμό, με σωστές αλληλοκαλύψεις, άψογο transition και σωστό πρέσινγκ, οι παίκτες του Μαρτίνς έκαναν ένα τέλειο πρώτο ημίχρονο. Δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, μπλόκαραν τα ατού των γηπεδούχων, εκμεταλλεύθηκαν τις στιγμές τους, έφτασαν στο γκολ που ήθελαν για να αιφνιδιάσουν, ακολουθώντας την εντολή του κόουτς, όπως από το πρωί διαβάσατε στο SPORT24.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Βίλας Μπόας προχώρησε στην πρώτη διορθωτική κίνηση με τον Ζερμέν αντί του -αρνητικού- Μπενεντέτο, προκειμένου να δώσει πνοή στη γραμμή κρούσης. Η τύχη γύρισε την πλάτη στον Ολυμπιακό στο 51ο λεπτό όταν σε μια προσπάθεια του Τοβέν και τη συμβολή του VAR, ο Ισπανός διαιτητής Μανθάνο έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σισέ, το οποίο αξιοποίησε στο 54’ ο Παγέ για το 1-1.

Μια φάση που προήλθε κυριολεκτικά από το πουθενά. Με την ισοφάριση έγινε και δεύτερη αλλαγή από πλευράς γηπεδούχων με τον Σανσόν αντί του Κουζάνς. Χωρίς υπερβολή, η Μαρσέιγ έφτασε στο γκολ χωρίς να κάνει κάτι αξιόλογο στο τερέν, ωστόσο, σε αυτό το επίπεδο τα πάντα είναι θέμα λεπτομερειών…

4. ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΜΕΣΩ VAR
Η επίτευξη του γκολ από πλευράς Μαρσέιγ δεν πτόησε τους “ερυθρόλευκους”. Αντίθετα τους πείσμωσε ακόμη περισσότερο, κάτι που φάνηκε και από τη διάθεσή τους να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ. Με Βρουσάι και Φορτούνη πολύ κεφάτους, τον Καμαρά πανταχού παρών και τους δύο αμυντικούς μέσους να συνεργάζονται με κλειστά μάτια, ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα, έκανε το παιχνίδι του, βγήκε μπροστά, δεν στάθηκε στα κεκτημένα τους ενός βαθμού.

Έλα, όμως, που η τύχη είχε άλλες προθέσεις με αποτέλεσμα στο 73’ να δοθεί και δεύτερο πέναλτι σε χέρι του Ραφίνια, ο οποίος με γυμνό μάτι φαινόταν εκτός περιοχής, ενώ στην παράβαση φάνηκε να προσπαθεί να προστατεύσει το πρόσωπό του. Στην εκτέλεση ξανά ο Παγέ και 2-1 παρότι ο Σα, κατάφερε να ακουμπήσει τη μπάλα. Χωρίς να έχει δείξει τίποτα ιδιαίτερο η Μαρσέιγ στο γήπεδο και με δύο πέναλτι που υποδείχθηκαν από το VAR ήρθαν τα πάνω – κάτω.

Από την άλλη πλευρά, είναι ξεκάθαρο ότι η εικόνα της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς στο δεύτερο μέρος δεν ήταν ανάλογη του πρώτου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έστω κι αν έπεσαν από τον πύργο του Άιφελ και βρήκαν πορτοφόλι να φτάσουν σε μια νίκη που δυσκολεύονταν να πιστέψουν με βάση την εικόνα τους… Ο Ολυμπιακός έκλεισε το παιχνίδι με δύο αλλαγές, αυτή του Μασούρα αντί του Εμβιλά στο 79ο λεπτό και τον Σουντανί αντί του Βρουσάι στις καθυστερήσεις. Τεράστια ευκαιρία χάθηκε από τον Σισέ στο 93’ να κόβεται τελευταία στιγμή από τον Αλβάρο, για έναν Ολυμπιακό που πάλεψε εως το τελευταίο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο 2-2.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85′ Γκέιγ), Καμαρά, Κουζάνς (56′ Σανσόν), Τοβέν (90’+5′ Ακέ), Μπενεντέτο (46′ Ζερμέν), Παγέτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79′ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90’+2′ Σουντανί), Φορτούνης, Αραμπί.