Ματσάρα στη Μυτιλήνη: 2-2 και προβάδισμα πλέον ο Ιωνικός!

Ματσάρα στη Λέσβο, με τον Αιολικό και τον Ιωνικό να μοιράζονται βαθμούς κι εντυπώσεις.

Προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο γήπεδό του απέκτησε ο Ιωνικός, που έφυγε από τον Ταρλά με την ισοπαλία. Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν, ο Αιολικός έφτασε στην ανατροπή, αλλά ο Γκοτσούλιας σκόραρε για το τελικό 2-2.

Το ματς:

Το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μακρίδη στο 16′ πέρασε εκτός, στην πρώτη καλή φάση του αγώνα. Στο 29’ ο Δημακάκος με βολίδα σκόραρε για τον Ιωνικό, εκμεταλλευόμενος και τον ευνοϊκό αέρα. Στο 34’ το σουτ του Διαμαντίδη πέρασε εκτός, με τον Κουρεπίνη να ελέγχει τη φάση. Στο 40’ ο Κατσικογιάννης έπιασε δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο εκτός. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κουιρουκίδη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Λαμπράκης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνά άουτ στο 53’. Τρία λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση, με τον Διαμαντίδη να κάνει ιδανική σέντρα και τον Τζόρνταν να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 58’ ο Λαμπράκης σκόραρε, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για φάουλ που είχε προηγηθεί. Στο 77’ ο Αιολικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαμπράκη έκανε την ανατροπή για τον Αιολικό, γράφοντας το 2-1. O Ιωνικός έφτασε στην ισοφάριση στο 84’ με τον Γκοτσούλια.

Αιολικός (Στύλος): Κουμπάς, Μπούζουρας, Κρητικός (46’ Λαμπράκης), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσομπανέλης, Τσουβαλτσίδης, Ποτουρίδης, Διαμαντίδης, Τζόρνταν.

Ιωνικός (Αρναούτης): Kουρεπίνης, Ατματζίδης, Δημακάκος, Πλάκας, Πατσατζόγλου, Γκοτσούλιας, Μακρίδης, Πογοσιαάν, Θεός, Κατσικογιάννης (58’ Καρέλης), Κουιρουκίδης