Mε 13 (!) παίκτες πήγε στην Κρήτη η Ζάκυνθος – Είπαμε, ελπίδα καμία…

Super League 2: Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Ηρόδοτος, ο οποίος επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ζακύνθου – Με δυο παίκτες στον πάγκο οι φιλοξενούμενοι, τραγικά πάλι πράγματα… Είπαμε, ελπίδα καμία…

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Χατζησάββα, που σκόραρε δύο φορές ο Ηρόδοτος επικράτησε με 2-0 στο Παγκρήτιο της Ζακύνθου και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Betsson Super League 2.

O Ηρόδοτος μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, όταν ο Χαλκιαδάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι ωστόσο στο 16ο λεπτό βρήκαν στόχο και άνοιξαν το σκορ. Ωραία κάθετη του Μπολάκη, ο Χατζησάββας με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 1-0.

Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να βρει τον δρόμο για να πετύχει ένα ακόμη γκολ και το κατάφερε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χατζησάββας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, ενώ νωρίτερα στο 59ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Χαλκιαδάκη αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Στο 75ο λεπτό ο Ηρόδοτος θα μπορούσε να κάνει το 3-0 αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Αποστολίδης που πέρασε λίγο νωρίτερα στο ματς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε παράλληλα από το τέρμα όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς. Ο ίδιος στην επαναφορά σούταρε όμως η μπάλα πέρασε εκτός. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Κατίδης επιχείρησε σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Πατσιογιώργο και στη συνέχεια απομακρύνθηκε. Έπειτα ο Βρεττός σούταρε, ο πορτιέρο της Ζακύνθου μπλόκαρε.

Ηρόδοτος (Τάτσης): Δήμιζας, Κατίδης, Βρεττός, Καντέ (72′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Λουμπάκης (63′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας (72′ Δ. Κοιλιάρας).

Ζάκυνθος (Νόλης): Πατσιογιώργος, Κολεύρης, Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κόνια, Σουρμπής, Ντάσης, Κοναγκάγια, Παναγιωτόπουλος, Στίλα, Καψάσκης.