Με αμφισβητούμενο πέναλτι στις καθυστερήσεις το Αιγάλεω, 1-0 την Βέροια…

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιλιγκίρη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το Αιγάλεω επικράτησε με 1-0 της Βέροιας η οποία ήταν καλύτερη στο ματς και έχασε τις πιο κλασικές ευκαιρίες.

Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη η ομάδα της Βέροιας χάνοντας κι άλλο έδαφος στη μάχη της ανόδου! Μεγάλη νίκη για το Σίτι που ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βέορια είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Το Αιγάλεω περίμενε στο δικό του μισό με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα. Σε μία τέτοια στο 45′ ο Σταματάκης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη η “Βασίλισσα” μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και έγινε πιο απειλητική για την αντίπαλη εστία. Στο 52 έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Πασάς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σικαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του Αιγάλεω έδιωξε σε κόρνερ!

Οι Βεροιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 72′ ο Βεργώνης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Σικαλιάς είχε και πάλι απάντηση. Δύο λεπτά μετά ο Παυλίδης με ατομική προσπάθεια μπήκε ωραία στην περιοχή του Αιγάλεω αλλά κόπηκε πριν εκτελέσει.

Στα τελευταία λεπτά η “Βασίλισσα” ρίσκαρε και στις καθυστερήσεις σε μία αντεπίθεση του Αιγάλεω βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο σε μαρκάρισμα του Τσιλιγγίρη από τον Πολύζο.

Ο Τσιλιγκίρης το εκτέλεσε εύστοχα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θ. Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος (36′ λ.τ. Ιωαννίδης), Συριόπουλος, Γκότοβος, Λάμπρου, Γουερέ (70′ Μακρυγιάννης), Μαχαίρας, Σταματάκης, Καλλέργης (90′ Τσαφταρίδης), Τσιλιγκίρης.

ΒΕΡΟΙΑ (Κ. Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Γεωργιάδης, Μπλέτσας, Μαραγκός, Μανιώτης, Πολύζος, Βεργώνης, Παυλίδης (83′ Κανούλας), Πόζογλου, Πέντα (79′ Καραγιάννης), Πασάς.