Με… buzzer beater η Λίβερπουλ στον τελικό του Παγκοσμίου Συλλόγων! (+video)

Ένα γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε η Λίβερπουλ για να νικήσει 2-1 τη Μοντερέι και να προκριθεί στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, εκεί όπου ήδη περιμένει η Φλαμένγκο.

Στο Κατάρ διεξάγεται και φέτος το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, με τη Φλαμένγκο να έχει ήδη κερδίσει την Αλ Χιλάλ του Ραζβάν Λουτσέσκου και να είναι στον τελικό. Η «Φλα» περίμενε αντίπαλο από το ζευγάρι της Μοντερέι με τη Λίβερπουλ κι οι Μεξικανοί έβαλαν… δύσκολα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Παρά το γρήγορο προβάδισμα της Λίβερπουλ με τον Κεϊτά στο 12’, μόλις στο 14’ ήρθε η απάντηση από τον Φούνες Μόρι.

Η Λίβερπουλ στη συνέχεια πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, όσο όμως αυτό δεν ερχόταν η Μοντερέι πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και διατηρούσε το 1-1 που θα οδηγούσε τις δυο ομάδες στην παράταση. Τον… γόρδιο δεσμό κατάφερε να λύσει ο Ρομπέρτο Φιρμίνο που βρήκε δίχτυα λίγες στιγμές πριν σφυρίξει για τελευταία φορά ο διαιτητής. Έτσι, η Λίβερπουλ μ ετο τελικό 2-1 πέρασε στον τελικό και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στους Βραζιλιάνους.