Με δύο γκολ του Γιόνδη, η Ρόδος 2-0 την ΑΕΚ Τρίπολης!

O Γιόνδης, πέρυσι, με την φανέλα της Μαύρης Θύελλας

Με δυο τέρματα του Αντώνη Γιόνδη στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόδος επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ Τρίπολης και πρόσθεσε έτσι άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της.

Με δυο τέρματα του Αντώνη Γιόνδη στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόδος επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ Τρίπολης και πρόσθεσε έτσι άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της συνεχίζοντας έτσι την πορεία της προς την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου.

Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας από τους αντιπάλους τους κάτι που φάνηκε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Σπατάλησαν όμως τα πρώτα 45 λεπτά κατά την διάρκεια των οποίων δεν μπόρεσαν να σημειώσουν τέρμα αλλά «καθάρισαν» το παιχνίδι μέσα σε ένα δίλεπτο στην επανάληψη όπου έβαλαν τη μπάλα κάτω και με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχαν δυο τέρματα. Το παιχνίδι δεν προσφερόταν για πολλά πολλά μιας και ο αντίπαλος δεν μπόρεσε σε καμία απολύτως περίπτωση να απειλήσει και έτσι τα «ελάφια» πέρασαν ένα ήσυχο μεσημέρι κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Οι σημαντικότερες φάσεις του αγώνα και τα γκολ
Στο 36’ ο Παπαδόπουλος έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ελαφρώς δίπλα από τη συμβολή των δοκών.
Στο 50’ ο Γιόνδης πήρε τη μπάλα σε θέση φορ και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει έτσι το 1-0.
Δυο λεπτά αργότερα, στο 52’ μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα έφθασε και πάλι στον Γιόνδη που με νέο σουτ έκανε το 2-0 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Στο 88’ ο Κωστόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Δελαπόρτας πήρε την κεφαλιά αλλά ο νεαρός Π. Κολοστούμπης ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι, κατάφερε να αποκρούσει.

ΡΟΔΟΣ: Πίτκας, Κωστόπουλος, Μπαρούτας (68’ Νικολόπουλος), Κανταρτζής, Σουλάϊ, Μισέλ, Μαρτσάκης (85’ Παπαθανασίου), Γκινής, Γιόνδης, Παπαδόπουλος (46’ Δελαπόρτας), Χασομέρης (73’ Βουργουτζής).

ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπροκάκης (81’ Κωλοστούμπης), Μπαλάσης, (41’ Μπιλιάς), Κατής, Καψής, Καϊάφας, Μπακάμης, Κοντογιαννόπουλος, Αρδάμης, Ανδριανός, Κολιόπουλος (68’ Πετρόπουλος), Σελεμίδης (57’ Τσαλγιτζόπουλος).