Με καυτό Γιαννούλη ο Ολυμπιακός άλωσε τη Βαρκελώνη! (+pics-video)

Μέσα από την εξαιρετική του άμυνα και τα μεγάλα τρίποντα του Λαρεντζάκη στο τέλος, ο Ολυμπιακός έκανε εκκωφαντική πρεμιέρα στη φετινή Ευρωλίγκα νικώντας 80-70 την Μπαρτσελόνα, μέσα στη Βαρκελώνη!

Ιδανικό «ποδαρικό» από τον Ολυμπιακό στη φετινή Ευρωλίγκα!

Οι «ερυθρόλευκοι»… στραγγάλισαν μέσα από την άμυνά τους την Μπαρτσελόνα και με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να την… εκτελεί με σερί τρίποντα στο τέλος, έφυγαν με τη νίκη 80-70 από τη Βαρκελώνη!

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν σταθερά το προβάδισμα, αντέχοντας σε κάθε επιστροφή των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά, που η μπάλα… έκαιγε ο Λάρι με τις απανωτές «βόμβες» σφράγισε το ροζ φύλλο. Μάλιστα, σημαντικό στοιχείο για το μεγάλο «διπλό» έπαιξαν και οι 25/25 ελεύθερες βολές των παικτών του Μπαρτζώκα!

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, με τους Λαρεντζάκη και Μπολομπόι να είχαν από 12π. ο καθένας.

Από τους «μπλαουγκράνα», ξεχώρισε ο Λαπροβίτολα με 16 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κέιναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μετά το αρχικό 4-0 της Μπαρτσελόνα στο πρώτο δίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τρίποντα για το προσπέρασμα (4-6), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (8-8) μέχρι το 5’. Στη συνέχεια, οι Καταλανοί βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και ξέφυγαν στο +6 (16-10). Στα τελευταία τρία λεπτά και με την είσοδο του Μπολομπόι στο παρκέ, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά, αλλά επιθετικά δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο -3 (16-13).

Το καλάθι του Χίγκινς έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +5 (18-13) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με καλές άμυνες και τους Μπολομπόι και Σλούκα για την ισοφάριση (18-18), στο 13’. Ο Γιοκουμπάιτις «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους (22-18), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τα τρίποντα των Πίτερς και Βεζένκοφ για το +5 (25-30), στο 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς μέσω της άμυνά τους, αλλά και το ορεξάτο δίδυμο (Πίτερς-Βεζένκοφ) που τους έστειλε στα αποδυτήρια με το +6 (28-34).

Χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με τους Λαπροβίτολα και Αμπρίνες από την άλλη να βρίσκουν ρυθμό από την περιφέρεια και να δίνουν στην Μπαρτσελόνα το προβάδισμα (39-38), στο 24’. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με Κέιναν και Βεζένκοφ για το +5 (39-44), με τους Σατοράνσκι και Κάλινιτς να απαντούν για το προσπέρασμα των γηπεδούχων (45-44), στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κυριάρχησαν στο παρκέ μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Κέιναν και Μπολομπόι στην επίθεση ξέφυγαν στο +10 (47-57), με το buzzer beater του Χίγκινς να διαμορφώνει το 49-57 της τρίτης περιόδου.

Με το καλάθι και φάουλ του Μπολομπόι μπήκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +11 (49-60). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά και η Μπαρτσελόνα απάντησε με πολλά δύσκολα σουτ από Αμπρίνες (έβαλε και τρίποντο από το… κέντρο) και Χίγκινς, κάνοντας σερί 8-0 (57-60), μέχρι το 33’. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν απανωτές άμυνες και μεγάλα τρίποντα του Λαρεντζάκη για το +9 (59-68), στο 36’. Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο μείωσε προσωρινά, με τον «Λάρι» να απαντά με νέα «βόμβα» για το +9 (62-71), στο 38’. Ο Χίγκινς προσπάθησε να κρατήσει την Μπαρτσελόνα, ο Λαρεντζάκη με ακόμη ένα τρίποντο έστειλε τη διαφορά ξανά στο +10 (66-76) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 70-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80: