Καλαμάτα

Με κορυφαίο τον Λαδά, 0-0 στο “Ελ Πάσο” η μέτρια Μαύρη Θύελλα… (+video)

Η κορυφαία στιγμή για τους Μεσσήνιους ήρθε στο 36’. Ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε την σέντρα, ο Λουκίνας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε στο κέντρο της εστίας και μπλόκαρε ο Στρέζος.

Η μέτρια σήμερα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο Καλαμάτα, με κορυφαίο τον νεαρό πορτιέρο της Γιάννη Λαδά, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Μαύρης Θύελλας,  έμεινε στο 0-0 με την καλή μόνο στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης Καλλιθέα στο Ελ Πάσο, για την 28η αγωνιστική, δίνοντας την ευκαιρία στον Λεβαδειακό να ξεφύγει στο + 8 από την 2η ομάδα του νοτίου ομίλου στην κορυφή του “πλαστού” βέβαια (ελέω ένστασης Λεβαδειακού) βαθμολογικού πίνακα.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι δείχνοντας από την αρχή τη διάθεση να πιέσει ψηλά και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, πράγμα που έγινε. Στο 9’ είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν από σέντρα -σουτ του Μαβινγκά ο Λουκίνας μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ. Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 15’ με σουτ του Βασιλούδη στα χέρια του Λαδά, με την Καλαμάτα να συνεχίζει πιεστικά. Στο 17΄ο Λουκίνας έκανε ωραίο πάρσιμο της μπάλας αλλά το πλασέ του έφυγε ψηλά ενώ στο 20΄ο Στρέζος απέκρουσε σε κόρνερ κεφαλιά του Τσελεπίδη απο φάουλ Τάτου.

Η κορυφαία στιγμή για τους Μεσσήνιους ήρθε στο 36’. Ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε την σέντρα, ο Λουκίνας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε στο κέντρο της εστίας και μπλόκαρε ο Στρέζος. Τεράστια φάση, σχεδόν μόνος του πήδησε, σχεδόν εξ’ επαφής ο Λουκίνας, μπορούσε άνετα εδώ να γράψει το 0-1 και τότε να αλλάξουν όλα για τη Μαύρη Θύελλα!

Η Καλλιθέα είχε ακυρωθέν γκολ στο 48ο λεπτό. Ο Σαντάνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παίρνοντας το ριμπάουντ από απόκρουση του Λαδά σε σουτ του Μουνιέ, αλλά ο Τσιντώνης ήταν εκτεθειμένος και συμμετείχε στη φάση οπότε ο διαιτητής Ζαμπαλάς, έπειτα από υπόδειξη του πρώτου βοηθού Καραγκιζόπουλου, ακύρωσε το γκολ.

Η Καλλιθέα μπήκε πολύ δυνατά και μέχρι το 60‘ πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Καλαμάτας. Στο 55′ ο Τσιντώνης σούταρε άουτ ενώ στο 58′ το πλασέ του Κυνηγόπουλου βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λαδά. Ο Μουνιέ υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας σε δύσκολη επέμβαση στο 61′, ενώ η πρώτη τελική της Καλαμάτας στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 64′ με σουτ άουτ του Τάτου. Στο τελευταίο 25λεπτο ο ρυθμός έπεσε και το ματς πήγε… σβηστά χωρίς φάσεις ως το τελευταίο σφύριγμα.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου). Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος, Χριστοδούλου (Ημαθίας). Καλοί όλοι τους σε ένα πάντως δύσκολο ματς, ντέρμπι άλλωστε ήταν.

Κίτρινες: Κυνηγόπουλος, Κονέ – Τάτος.

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα, Ντιμίτριους, Μουνιέ (69’ Κονέ), Κυνηγόπουλος (86’ Ρέντζας), Τσιντώνης (57’ Μάλτσι).

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Λαδάς, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μαβινγκά (86’ Μπακαγιόκο), Παπατόλιος, Ματέους (58’ Αναστασόπουλος), Τάτος, Παυλίδης (70’ Φελίπε), Γρίβας (70’ Μοζέρ), Λουκίνας.