Με Νάτχο ο Ολυμπιακός 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Το πρώτο γκολ του Μπίμπρας Νάτχο με τη φανέλα του Ολυμπιακού ήταν αυτό που γλύτωσε τους «ερυθρόλευκους» από την εντός έδρας γκέλα με τον Αστέρα Τρίπολης, επικρατώντας 2-1 και κάνοντας το 3Χ3 στην Super League.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν κοντά στο φάσμα της πρώτης απώλειας βαθμών στο φετινό… μαραθώνιο, καθώς ο Τόνσο στο 68ο λεπτό είχε ισοφαρίσει προσωρινά το εξαιρετικό τέρμα του Μαντί Καμαρά (19’), ωστόσο, ο Μπίμπαρς Νάτχο ήταν ο «από μηχανής… θεός», μια και με πλασέ στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ματς μετά την διακοπή για το UEFA Nations League και λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα του Europa League με την Μπέτις στο φαληρικό γήπεδο, δεν είχαν την ίδια… φρεσκάδα και μπλοκαρίστηκαν από την πολυπρόσωπη άμυνα των Αρκάδων του Σάββα Παντελίδη. Όμως, έστω και με δύσκολο τρόπο απέφυγαν την γκέλα και συνεχίζουν με το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ωραίος ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γρήγορο γκολ. Μάλιστα, μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε μία… ανάσα από το να το πετύχει, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Οι Αρκάδες δεν… περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα και πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν με αξιώσεις στα καρέ του Γιαννιώτη, όταν ο Τσιλιανίδης έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε. Στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αναζήτησαν το γκολ, όμως στο 16’ το σουτ του Χριστοδουλόπουλου βρήκε σε ετοιμότητα τον Παπαδόπουλο.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού έφερε… καρπούς τρία λεπτά αργότερα, μ’ έναν απίστευτο… κεραυνό από τον Μαντί Καμαρά. Ο Αφρικανός μέσος πήρε την μπάλα μερικά μέτρα κάτω από το κέντρο, έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα και στην συνέχεια πέρασε την γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 29’ το σουτ του Καλτσά δεν ήταν ικανό να ανησυχήσει τον Γιαννιώτη, ενώ στο 35’ ο Παπαδόπουλος τον… μιμήθηκε, μια και μπλόκαρε την προσπάθεια του Ποντένσε. Έτσι, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς πήγαν με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια.

Χτύπησε στην κόντρα ο Αστέρας

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αστέρα να έχει την πρώτη καλή στιγμή στα καρέ του Γιαννιώτη. Ο Μαρτίνες εκτέλεσε το φάουλ στο 55’ αλλά ο Μανιάς δεν κατάφερε να βάλει την προβολή, ωστόσο στο 68ο λεπτό, ο Τόνσο έφερε το ματς στα ίσια. Οι Αρκάδες βγήκαν στην κόντρα, ο Φερνάντες βρήκε τον Αργεντίνο στην «καρδιά» της «ερυθρόλευκης» άμυνας, αυτός έκανε το σουτ, ο Γιαννιώτης απάντησε, αλλά δεν κατάφερε να αντιδράσει σωστά στο δεύτερο πλασέ του Τόνσο που έκανε το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στο τέρμα που θα του έδινε τη νίκη. Από την άλλη, η ομάδα της Πελοποννήσου αμύνθηκε μαζικά, θέλοντας να απειλήσει και πάλι στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη… απόπειρα των γηπεδούχων ήρθε από τον Φετφατζίδη αλλά το πλασέ που έκανε δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 81’ ο Χασάν δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο στην προβολή, μια και ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε.

Λύτρωση με Νάτχο

Τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι Αρκάδες έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να κάνουν την ανατροπή. Ο Μιράντα δεν κατάφερε να διώξει σωστά, ο Τόνσο βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι των Πειραιωτών. Από την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία που είχαν, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να τους… τιμωρήσουν.

Συγκεκριμένα, στις καθυστερήσεις του αγώνα, έπειτα από βαθιά μπαλιά στην άμυνα του Αστέρα, ο Γκερέρο «έσπασε» τη μπάλα με κεφαλιά στον επερχόμενο Νάτχο, ο οποίος με σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Παπαδόπουλο και λύτρωσε τον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (84’ Νάτχο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (74’ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος (71’ Χασάν), Ποντένσε, Γκερέρο.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κώτσιρας (46’ Φερνάντες), Μαρτίνες, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκέσιας, Τσιλιανίδης, Μανιάς (79’ Βαλιέντε), Καλτσάς (62’ Τόνσο).