Με τον Σωτήρη Λυμπερόπουλο βασικό και αρχηγό, η Εθνική Ενόπλων 2-0 την Ολλανδία

Με το δεξί ξεκίνησε, σήμερα, η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου Ανδρών των Ενόπλων Δυνάμεων της Ελλάδας τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου CISM, που πραγματοποιούνται στην Ολλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με αρχηγό τον Τριφύλιο τερματοφύλακα Σωτήρη Λυμπερόπουλο, επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης ομάδας της Ολλανδίας χάρη σε τέρματα, που σημείωσαν οι Παμλίδης, Βέργος.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό, καθώς και πολλές δυνατές μονομαχίες. Οι ποδοσφαιριστές της Εθνικής μας, παρά την κούρασή τους τόσο λόγω των αναμετρήσεων των ομάδων τους μέσα στο περασμένο Σαββατοκύριακο, όσο και λόγω του χθεσινού ταξιδιού, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα και δείχνοντας διάθεση. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες, ώστε να ανοίξουν το σκορ, ενώ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού φάνηκαν ανώτεροι των αντιπάλων τους.

Ο Παμλίδης, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική μας στέλνοντας με σουτ την μπάλα στα δίχτυα, στο 74’. Τα τέρματά μας διπλασίασε ο Βέργος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, επίσης με σουτ.

Την Τετάρτη (05/12) η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Γερμανία στις 11:00 η ώρα Ολλανδίας.

Εθνική Ενόπλων Ελλάδας (Βούζας): Λυμπερόπουλος, Κώνστας (46’ Παμλίδης), Γρομητσάρης (46’ Βλάχος), Σκόνδρας, Κούρτι, Μπουλούλης, Αυγενικού (55’ Ντουρμισάι), Βέργος, Τσουκάνης, Σάμιος, Τσούκαλος.