Μεγάλη νίκη η Ρόδος με 1-2 στον Βόλο επί της κακής ξανά Νίκης! (+video)

Με τη νίκη έφυγε από Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης Βόλου η Ρόδος που επικράτησε με 1-2 της Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League. Ο Πίτκας απέκρουσε πέναλτι του Ροχάνο στο 90′. Τη νίκη στα «Ελάφια» χάρισε με το γκολ στο 90+4′ ο Μαρτσάκης.

Η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του αγώνα ήταν για λογαριασμό της Νίκης, όταν στο 7’ ο Ροχάνο έκανε την κούρσα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι του Πίτκα.

Οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, απείλησαν αρχικά στο 47’ με τον Τζοβάρα και στο 49’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (1-0) με τον Μέτσε. Ο Ροχάνο έκλεψε τη μπάλα από τον Καψάλη, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Μέτσε έγραψε με σουτ το 1-0.  Η Ρόδος στο 51’ είχε δοκάρι με σουτ του Μακρή, εκτός περιοχής. Ο Κρουθ στο 59’ βγήκε απέναντι από τον Πίτκα, με τον έμπειρο πορτιέρο της Ρόδου να αποκρούει το πλασέ.

Τα «Ελάφια» έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) στο 62’, όταν μετά από σέντρα στην μικρή περιοχή της Νίκης ο Περιστερίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Τσίπρας με κεφαλιά σε κενή εστία έγραψε το 1-1. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έχασε σημαντική ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο 66’ όταν ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε γρήγορα φάουλ για τον Γκονζάλες, αυτός έκανε το σουτ με τον Πίτκα να αποκρούσει σωτήρια. Ο Ροχάνο στο 89′ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Ρεβυθόπουλος τον ανέτρεψε και ο κ. Πουλικίδης καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροχάνο, με τον Πίτκα να πέφτει στη δεξιά του γωνία και του λέει «όχι». Η Ρόδος στην τελευταία φάση του παιχνιδιού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μαρτσάκη από κοντά μετά από ολιγωρία της άμυνας της Νίκης έγραψε το τελικό 1-2.