Μεγάλη νίκη της Ερμιονίδας με 2-1 τον Αμβρυσσέα στο Κρανίδι! (photo)

Δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε η Ένωση Ερμιονίδας επί του Αμβρυσσέα Διστόμου το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό στάδιο Κρανιδίου, παρουσία 100 περίπου φιλάθλων.

Η ομάδα της Ερμιονίδας βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό έχει εξασφαλίσει την υπόθεση παραμονής στην κατηγορία. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού και θα πρέπει να παλέψουν πολύ για να σωθούν.

Αγωνιστικά η Ερμιονίδα ήταν καλή κατά διαστήματα, δημιούργησε  ευκαιρίες για γκολ αλλά βρήκε απέναντι της μία ομάδα πολύ καλή η οποία “έπαιζε” ένα από τα τελευταία της χαρτιά παραμονής  στην κατηγορία.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 17΄λεπτό σέντρα του Σταύρε από δεξιά , η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Σένκα πού σούταρε για να μπλοκάρει σωτήρια στην δεξιά του γωνία ο Αλευράς.

Στο 26΄λεπτό γυριστό σουτ του Σένκα από το ημικύκλιο της περιοχής μπλόκαρε ο Αλευράς.

Στο 28΄λεπτό μεγάλη ευκαιρία για την Ερμιονίδα να ανοίξει το σκορ όταν ο Νικολόπουλος σούταρε έξω από την περιοχή για να αποκρούσει δύσκολα ο Ντουμάνης , η μπάλα έφτασε στον Σαμαρά πού έκανε νέο σουτ για να αποκρούσει και πάλι ο τερματοφύλακας του Αμβρυσσέα.

Στο 34΄λεπτό η Ερμιονίδα άνοιξε το σκορ με τον δαιμόνιο Τριμπόνια όταν ο Κατσέτης έκανε μπαλιά στην περιοχή της άμυνας των φιλοξενούμενων. Εκεί φάνηκε να την ελέγχουν ο Ζυγογιάννης με τον Ντουμάνη , εκεί πετάχτηκε ο Τριμόνιας τους «τσίμπησε» την μπάλα και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Στο 40΄λεπτό δυνατό σουτ του Σένκα έξω από την περιοχή μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αλευράς .

Στο 47΄λεπτό μακρινό σουτ του Σένκα δεν ανησύχησε ο Αλευράς.

Στο 56΄λεπτό ο Σένκα εκτέλεσε πλασσαριστά κόρνερ στον Φωτόπουλο ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλευρά για να γίνει το 1-1.

Στο 73΄λεπτό ο Αλευράς έκανε την απόκρουση του αγώνα όταν ο Σένκα σούταρε έξω από την περιοχή και ο τερματοφύλακας της Ερμιονίδας απογειώθηκε στο αριστερό του παραθυράκι στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 80΄λεπτό πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ερμιονίδα να κάνει το 2-1 όταν ο Νικολόπουλος μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να ντριπλάρει τον τερματοφύλακα , η μπάλα του έφυγε δεξιά και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

Στο 83΄λεπτό το γήπεδο πήρε φωτιά όταν ο Κορνελάτος με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Νικολόπουλο στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-1.

Πολύ καλή η διαιτησία του Αγγελόπουλου ( Ζακύνθου), όπως και των βοηθών του,  Ι.Καραλή, Χρ.Λιάπης(Ηλείας).

Ερμιονίδα (Θ.Κολιτσιδάκης): Αλευράς, Τζιέρης, Σαμαράς, Βιρβίλης, Μπιμπισίδης, Γεωργακόπουλος, Νικολόπουλος, (87΄Βασιλέρης), Κορνελάτος, Τριμπόνιας, (90΄Κουκλάς), Κατσέτης, (59΄Πούτσης),  Νικολούδης (80΄Kala).

Αμβρυσσέας Διστόμου (Α. Δρακόπουλος): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Φωτόπουλος, Ζυγογιάννης (87΄Βλάχος), Κουβέλης, Χαραλαμπίδης, Κυριακόπουλος, (65΄Βάζ), Παλαιοπάνος (90΄Μουντοκαλάκης), Σταύρε, Σένκα, Ιβάνοφ.

Πηγή: sport-ermionida.blogspot.com