Μεγάλη νίκη του ΑΣ Σαντορίνης 2020 επί του Αιγάλεω

Στο πρώτο της “τρίποντο” στη Football League έφτασε η Σαντορίνη που επικράτησε με 1-0 του Αιγάλεω.

Μετά από πολύ καλή απόδοση ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο ο ΑΣ Σαντορίνης 2020 νίκησε το Αιγάλεω με 1-0 και όχι μόνο διατήρησε το αήττητο σε τρεις αγώνες αλλά πρόσθεσε το πρώτο τρίποντο στην συγκομιδή τους στο Πρωτάθλημα της Football League  παίζοντας ουσιαστικά όλους τους αγώνες εκτός έδρας αφού αγωνίζεται στο ΔΑΚ Νάξου.

1ο Ημίχρονο
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της συνάντησης για τις δύο ομάδες που είχαν να αντιμετωπίσουν και τον δυνατό αέρα που στο πρώτο ημίχρονο ήταν ευνοϊκός για την ομάδα της Σαντορίνης.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η Σαντορίνη κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Αιγάλεω όμως Ντινιωτάκης το εκτέλεσε πάνω στο τείχος.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με μια ελαφρά αλλά άκαρπη υπεροχή των τυπικά γηπεδούχων που πολλές  φορές δεν ολοκλήρωναν τις επιθέσεις τους γιατί οι επιθετικοί  δεν προλάβαιναν την μπάλα που λόγω του ανέμου έφευγε με μεγάλη ταχύτητα.

Στο 39ο λεπτό έγινε το πρώτο αξιόλογο σουτ του αγώνα από τον Σιμιτσή που έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Σικαλιά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κίτρινη για Κάνουλα και Μπουρλάκη για κάποια μεταξύ τους αψιμαχία.

Με την λήξη του ημιχρόνου υπήρχε μια ένταση μεταξύ του Παπαζαχαρία που απάντησε σε  κάποιους εκδρομείς από την ομάδα του Αιγάλεω που τον έβριζαν κατά την διάρκεια του ημιχρόνου. Και εδώ φυσικά η εύλογη απορία μας για το πως ταξίδεψαν στη Νάξο οι εν λόγω κύριοι και με ποια δικαιολογητικά.

2ο Ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Αιγάλεω να πιέζουν θέλοντας να  εκμεταλλευτούν τον ευνοϊκό άνεμο.

Στο 47 δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Μπουρλάκη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Δερμιτζάκη.

Σε μια αντεπίθεση της Σαντορίνης στο 52 ο Σιμιτσής βρέθηκε στο χορτάρι μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως ο διαιτητής θεώρησε ότι έκανε θέατρο και του έδειξε κίτρινη κάρτα.

Το Αιγάλεω πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Δερμιτζάκης χρειάστηκε δύο φορές να “καθαρίσει” δύο φάσεις πριν δημιουργηθούν δύσκολες καταστάσεις για την εστία του.

Με τις αλλαγές που έκανε ο Παντέλης οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και

στο 67 λεπτό Κάνουλας με πλασαριστό σουτ έγραψε το 1-0.

Μετά το γκολ του Κανούλα οι παίκτες του Αιγάλεω φάνηκαν να αιφνιδιάζονται και οι παίκτες της Σαντορίνης να αποκτούν μεγάλη αυτοπεποίθηση προσπαθώντας να παίξουν έξυπνα για να διατηρήσουν το πολύτιμο προβάδισμα.

Διαιτητής: Ματσούκας  Βοηθοί: Τσιλίκας, Παγουρτζής 4ος Διαιτητής: Πουλόπουλος

Συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣ Σαντορίνης 2020 (Παντέλης): Δερμιτζάκης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος , Ιβανίδης, Σιμιτσής (60 Λάμπρου), Σκαθαρούδης (60 Μηνάς), Ντινιωτάκης (85 Μπιρμπίλι), Πολύζος, Μαλάϊ (85 Μπουντόπουλος), Κουρέλας, Κάνουλας (75 Γιουκούδης).

Αιγάλεω (Γερούλης): Σικαλιάς, Μαγκάκης (65 Χάντι), Αναστασίου, Παπανικολάου, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας (75 Σουλεϊμάν) , Πινιώτης, Τσιλιγκίρης, Σταματάκης, Τσιτσάρης (68 Κατσέρης), Μπουρλάκης.