Μεσσηνία

Μεγάλη ομάδα και βαριά φανέλα ο Απόλλωνας!

Τρομερό το γκολ του φοβερού Νέστορα Μπάκα και έξαλλοι οι πανηγυρισμοί των Απολλωνιστών για το 3-1, στο Ασπρόχωμα!!!

Ο Απόλλων Καλαμάτας επικράτησε με 3-1 του Τσικλητήρα Πύλου και πέρασε αυτός στον τελικό του Κυπέλλου, με αντίπαλο την Καλαμάτα.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και παρ’ότι έμεινε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με κεφαλιά του Μπάκα.

Η Πύλος προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με ωραίο σουτ του Χρίστου Τρίψα κσι ο Απόλλωνας έψαχνε πλέον 3 γκολ για να περάσει αυτός στον τελικό.

Στο 30ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Κακαλή από δεξιά και κοντινή προβολή του αρχηγού Δημήτρη Τσουλάκου, ήρθε το 1-1 για τους Απολωνιστές.

Ο Καραχάλιος, στο 62ο λεπτό, σημειώνοντας το 2-1 με κοντινή κεφαλιά μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μανωλόπουλου.

Στο 64″ τώρα, ο Κακαλής κέρδισε την αποβολή του Γεωργιάδη μετά από ακόμη μια ατομική ενέργεια από δεξιά, κάνοντας ευκολότερα τα πράγματα για την ομάδα του.

Η λύτρωση λοιπόν για τον Απόλλωνα ήρθε στο 93, με την κεφαλιά του Μπάκα μετά από ωραία σέντρα του Τσουλάκου από δεξιά, με τους πανηγυρισμούς να είναι ξέφρενοι στο μελανόλευκο στρατόπεδο.

Άριστη η διαιτησία του Ηλία Αλεξέα, όπως και των βοηθών του Νίκου Γκούμα και Ηλία Τσουλάκου, σε ένα πολύ δύσκολο βέβαια παιχνίδι.

Απόλλων Καλαμάτας: Γιακουμής, Κακαλής, Καραχάλιος, Στραβάκος, Περιβολάρης, Κουντάνης, Τσουλάκος, Λούτα, Αλεξόπουλος, Μανωλόπουλος, Βασιλόπουλος(46΄Μπάκας)

Τσικλητήρας Πύλου: Ντουγέρογλου, Τρίψας Ι., Παπαγεωργίου Ν., Σεφεράσι, Γεωργιάδης, Παυλάκος, Σούλα(46΄Καγιανάς), Παπαγεωργίου Γρ., Διακουμής, Τρίψας Χ., Ιλιάζι.